Pincovi ve Štrasburku uspěli

Česká republika podle Evropského soudu pro lidská práva porušila majetková práva rodiny Pincových z Hřiměždic na Příbramsku a má jim proto vyplatit odškodné. Na základě rozhodnutí štrasburského soudu by měl stát rodině za majetkovou a morální újmu zaplatit 35 000 eur, tedy více než 1 000 000 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Pincovi se na soud obrátili poté, co byl jejich dům v restituci vrácen původnímu majiteli. Podle soudu však dosud nedostali odpovídající finanční odškodnění.

Vládní zmocněnec pro evropské právo Vít Schorm upozorňuje, že rozsudek není ještě definitivní. Bude-li potvrzen, náhradu rodině Pincových vyplatí ministerstvo financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Schorm k rozsudku

Schorm připomněl, že začíná běžet tří měsíční lhůta pro podání případné žádosti o přezkum rozsudku velkým senátem Evropského soudu pro lidská práva. V případě, že se rozsudek nabyde platnosti, bude vyplacení otázkou týdnů.

Manželé Pincovi v roce 1967 koupili od státního podniku dům s přilehlými hospodářskými budovami, který byl v roce 1948 zkonfiskován a který měli od roku 1953 v nájmu. Po restituci v polovině 90. let jim za něj ministerstvo zemědělství proplatilo částku, kterou zaplatili na konci 60. let za dům a nájem půdy, tedy celkem 16.733 korun.

Blažena Pincová se svým padesátiletým synem Jiřím se však stále nedočkali odškodnění za údržbu nemovitosti, neboť odmítají odhady ministerstva jako podhodnocené. V domě, který jim již nepatří, stále žijí, neboť jim nový majitel nebyl schopen nabídnout odpovídající náhradní bydlení. Navíc po Pincových u soudu vymáhá dluh za nájem domu.

Soud kritizoval fakt, že Pincovým byla proplacena pouze částka, kterou za dům zaplatili o třicet let dříve, kdy byla hodnota domu neúměrně nižší. Za tuto částku si nemohou pořídit jiné bydlení a jsou proto v nejisté sociální situaci, uvedl soud. Tribunál poukázal rovněž na to, že stát Pincovým neproplatil náklady na údržbu domu, v němž žili více než 40 let.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme