Pincovi ve Štrasburku uspěli

Česká republika podle Evropského soudu pro lidská práva porušila majetková práva rodiny Pincových z Hřiměždic na Příbramsku a má jim proto vyplatit odškodné. Na základě rozhodnutí štrasburského soudu by měl stát rodině za majetkovou a morální újmu zaplatit 35 000 eur, tedy více než 1 000 000 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Pincovi se na soud obrátili poté, co byl jejich dům v restituci vrácen původnímu majiteli. Podle soudu však dosud nedostali odpovídající finanční odškodnění.

Vládní zmocněnec pro evropské právo Vít Schorm upozorňuje, že rozsudek není ještě definitivní. Bude-li potvrzen, náhradu rodině Pincových vyplatí ministerstvo financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Schorm k rozsudku

Schorm připomněl, že začíná běžet tří měsíční lhůta pro podání případné žádosti o přezkum rozsudku velkým senátem Evropského soudu pro lidská práva. V případě, že se rozsudek nabyde platnosti, bude vyplacení otázkou týdnů.

Manželé Pincovi v roce 1967 koupili od státního podniku dům s přilehlými hospodářskými budovami, který byl v roce 1948 zkonfiskován a který měli od roku 1953 v nájmu. Po restituci v polovině 90. let jim za něj ministerstvo zemědělství proplatilo částku, kterou zaplatili na konci 60. let za dům a nájem půdy, tedy celkem 16.733 korun.

Blažena Pincová se svým padesátiletým synem Jiřím se však stále nedočkali odškodnění za údržbu nemovitosti, neboť odmítají odhady ministerstva jako podhodnocené. V domě, který jim již nepatří, stále žijí, neboť jim nový majitel nebyl schopen nabídnout odpovídající náhradní bydlení. Navíc po Pincových u soudu vymáhá dluh za nájem domu.

Soud kritizoval fakt, že Pincovým byla proplacena pouze částka, kterou za dům zaplatili o třicet let dříve, kdy byla hodnota domu neúměrně nižší. Za tuto částku si nemohou pořídit jiné bydlení a jsou proto v nejisté sociální situaci, uvedl soud. Tribunál poukázal rovněž na to, že stát Pincovým neproplatil náklady na údržbu domu, v němž žili více než 40 let.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme