Piráti by u mladých vyhráli, pro DSSS hlasovalo 10 procent studentů

Studenti středních škol si dnes vyzkoušeli volby nanečisto, které simulují říjnové volby do krajských zastupitelstev. Zvítězila u nich Česká pirátská strana. U mladých uspěla také Dělnická strana sociální spravedlnosti. ČSSD a KSČM naopak po dvou letech znovu propadly a mizivě si vedla i ODS. Projekt už podruhé organizovala společnost Člověk v tísni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středoškoláci po celé České republice si vyzkoušeli nanečisto krajské volby. Zvítězila u nich Česká pirátská strana

Středoškoláci po celé České republice si vyzkoušeli nanečisto krajské volby. Zvítězila u nich Česká pirátská strana | Zdroj: ČTK

Česká pirátská strana získala od studentů 20,6 procenta, TOP 09 a Starostové 15,1 procenta hlasů.

Dělnickou stranu sociální spravedlnosti volilo 10,4 procenta studentů. Stejné množství hlasů dostaly i krajské koalice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studentské volby do krajů vyhrála Česká pirátská strana, vše podstatné shrnula redaktorka Lucie Husárová

ODS dostala 7,8 procenta, Strana svobodných občanů získala s ČSSD totožně 5 procent, Komunistická strana Čech a Moravy 4,6 a Strana zelených 4,5 procent.

DSSS vyhrála v Ústeckém kraji, v Moravskoslezkém obsadila druhé místo. V Praze naopak bodovala TOP 09 s více než 26 procenty hlasů, druhá byla Česká pirátská strana.

Studenti jevili o krajské volby nanečisto poměrně velký zájem. Projektu se zúčastnilo 77 gymnázií, 98 středních odborných škol a také 18 učilišť. Bylo odevzdáno skoro 22 tisíc platných hlasů.

‚Mladí hledají alternativu, něco jiného‘

Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla nejsou výsledky voleb nanečisto nikterak překvapivé.

„Mladí hledají jakousi alternativu, něco jiného, než jsou ty velké, zavedené strany. Tak to bylo u hlasování mladých vždycky a tak to ukazují i pravidelné sociologické výzkumy na reprezentativních vzorcích,“ říká.

Studenti se podle něj jednoduše neztotožňují s hlavním proudem politiky a jejich hlas je svým způsobem protestní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky studentských voleb přinesla redaktorka Lucie Husárová, následně je zhodnotil ředitel agentury STEM Jan Hartl

„V minulých volbách tím novým velkým příslibem byla TOP 09. Trošku to vychládá, řekl bych,“ poukazuje na úbytek studentských voličů TOP 09 Hartl. V roce 2010 u studentů zvítězila právě TOP 09, následovala ODS a třetí skončily Věci veřejné.

Řada politiků při volbách do poslanecké sněmovny před dvěma lety projekt společnosti Člověk v tísni kritizovala. Letos se vše obešlo bez výraznějších připomínek. Podle Hartla je ale určitá cyničnost jednotlivých politických stran ke studentským volbám na místě. Mladí se prý u reálných voleb nakonec stejně neukážou.

„My z průzkumů víme, že mladí lidé o politice vášnivě diskutují, a kdyby se člověk podíval třeba na sociální sítě, tak v tom ty emoce určitě spatří. Je ale známou praxí, že právě mladí lidé jsou nejméně spolehlivý voliči,“ poznamenává.

Podle organizátora Karla Strachoty ze společnosti Člověk v tísni si studenti další volby budou moci už brzy zopakovat:

„Význam studentských voleb spatřujeme ve výchově mladých zodpovědných občanů. Od začátku jsme říkali, že chceme založit tradici studentských voleb. Věřím, že se nám to druhým ročníkem podařilo a už teď plánujeme uspořádat studentské volby v souvislosti s prezidentskými volbami.“

Lucie Husárová 1, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme