Piráti definitivně prohráli spor s Legem. Za použití figurek ve volebním spotu se musí omluvit

Česká pirátská strana definitivně prohrála soudní spor se společností Lego. Stížnost strany odmítl Ústavní soud (ÚS). Spor vyvolal předvolební klip Pirátů z roku 2012, ve kterém se objevily charakteristické figurky z dětské stavebnice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legu vadí panáček ve volebním spotu České pirátské strany | Foto: Repro: Český rozhlas

Justice Pirátům nařídila, aby figurky dále nepoužívali a aby se firmě omluvili. Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková v úterý uvedla, že strana rozhodnutí ÚS respektuje.

Podle ústavní stížnosti verdikt nepřiměřeně zasáhl do svobody projevu politické strany. Spot je podle Pirátů umělecky ztvárněný politický projev a součást předvolební kampaně. Nejde o součást obchodního styku, proto prý klip nemohl porušit ochranné známky Lega.

ÚS se ovšem připojil k názoru, že Piráti zasáhli do práv firmy. Mohli u veřejnosti vyvolat klamný dojem, že Lego stranu podporuje.

Lego chce pirátům zakázat použití žluté figurky ve volebním spotu. Soud spor odročil

Číst článek

„Stěžovatelka (Česká pirátská strana), aniž by získala souhlas dotčené osoby, svým projevem zasáhla do vlastnického práva žalobce, a to za účelem vlastní propagace a reklamy na svůj politický program, směřované vůči široké veřejnosti," stojí v usnesení.

'Rozhodnutí nic nemění'

Strana ve stížnosti také upozornila na to, že dlouhodobě bojuje proti nynějšímu náhledu na duševní vlastnictví, což se projevuje v jejím názvu, stanovách, programu i volebních kampaních.

„Samotná skutečnost, že se stěžovatelka s relevantními právními předpisy neztotožňuje, ještě neznamená, že je může cíleně ignorovat a záměrně přitom zasahovat do práv jiných subjektů," reagovali ústavní soudci.

„Česká pirátská strana dnešní rozhodnutí soudu samozřejmě respektuje. Za celou věc se strana již v minulosti omluvila, jak vyžadoval rozsudek. Vzhledem k tomu, že kauza už je několik let vyřešená, toto dnešní rozhodnutí nic nemění," napsala Sadílková.

Vypustíme kaprům rybník

Strana před krajskými volbami v roce 2012 připravila animovaný klip s názvem Vypustíme kaprům rybník, v němž použila stavebnicové figurky. Ve vodě plavaly ryby, které měly představovat velké politické strany. Dvojice postaviček je krmila tisícikorunami. Poté se objevila figurka piráta, který úplatkáře vyhnal, ryby vylovil a jednu z nich udeřil palicí.

O zákazu používat figurky a omluvě rozhodl v roce 2014 pražský městský soud. Případ pak řešil ještě vrchní soud i Nejvyšší soud. Strana se hájila tím, že verdikt zasahuje do jejího práva na svobodu projevu. Firma Lego naopak zdůrazňovala, že si nepřeje být jakkoliv spojována s politikou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme