Piráti řeší první povolební spor. O víkendu budou hlasovat o odvolání místopředsedy Michálka

Členové Pirátské strany budou o víkendu hlasovat o odvolání místopředsedy Jakuba Michálka. Někteří členové nesouhlasí s jeho postupem při stažení volební stížnosti, která poukazovala na plošné chyby při sčítání preferenčních hlasů. Michálek pochybení odmítá s tím, že volební stížnost se k Nejvyššímu soudu vůbec neměla dostat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek, Česká pirátská strana | Foto: Aktron | Zdroj: Wikimedia Commons

Podnět k odvolání místopředsedy Michálka podal člen Pirátské strany Marek Nečada. „Toto usnesení bylo přijato tajně a členové se o tom dozvěděli víc než týden poté, čímž byl narušen princip transparence," řekl Nečada Radiožurnálu. 

Místopředseda Michálek pochybení odmítá s tím, že volební stížnost se k Nejvyššímu soudu vůbec neměla dostat a bylo potřeba ji stáhnout. „Došlo k administrativnímu pochybení, na základě kterého byl odeslán návrh na neplatnost všech voleb poslanců ve všech volebních krajích. My jsme následně informovali Nejvyšší správní soud, že republikové předsednictvo tento návrh neodsouhlasilo. A tím pro nás celá ta věc skončila,“ řekl Radiožurnálu Jakub Michálek.

Piráti se kvůli pochybnostem při sčítání preferenčních hlasů obrátili na soud

Číst článek

Připravovaná volební stížnost se týkala nesrovnalostí při sčítání preferenčních hlasů ve všech krajích. Jak ve čtvrtek informoval server iHned.cz, místopředseda strany a šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek se údajně provinil tím, že potají nechal stáhnout podanou stížnost strany na výsledky voleb. Přesto se žaloba k Nejvyššímu správnímu soudu dostala. 

Podle kritiků z řad členů Pirátské strany byl tento postup netransparentní. A právě na průhlednosti všech kroků strana založila svoji kampaň. Na podání byl podle kritiků údajně zfalšovaný podpis šéfa strany Ivana Bartoše. Ten to ale ve čtvrtek vyvrátil.

O odvolání místopředsedy Michálka rozhodnou členové strany o víkendu - hlasovat budou přes internet.

Obsazení komisí

V Poslanecké sněmovně ve čtvrtek také skončila druhá schůze nových zákonodárců. Nejprve potvrdili ve funkcích většinu předsedů zbývajících sněmovních výborů. Naopak obsazení 11 komisí zatím odložili.

Strany se na něm zatím nemůžou dohodnout. Schůzku šéfů klubů komentoval ve čtvrtek ráno Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO. Podle něj připadne opozici řízení těch komisí, které dohlížejí na zpravodajské a bezpečnostní složky.

O rozdělení komisí by poslanci mohli rozhodnout na další schůzi, která začíná příští týden. Řešit na ní budou i návrh státního rozpočtu pro příští rok. Ten by měl mít schodek 50 miliard korun, jak potvrdil rozpočtový výbor.

Tomáš Jelen, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme