Odvolat, nebo neodvolat? Přečtěte si dokument, který dostal do problémů poslance Michálka

O svůj post v České pirátské straně hraje o víkendu místopředseda partaje Jakub Michálek. Piráti v prvním povolebním sporu hlasují o jeho odvolání. Čerstvý poslanec totiž stáhl volební stížnost na chyby při sčítání, ostatní se o tom ovšem dozvěděli až později. Podle některých členů tak Michálek porušil princip transparentnosti. Přečtěte si dokument, který ho dostal do problémů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek, Česká pirátská strana | Foto: Aktron | Zdroj: Wikimedia Commons

Piráti stížností k Nejvyššímu správnímu soudu napadli údajně plošné chyby při sčítání preferenčních hlasů. Michálek ale stížnost potají stáhl.

Piráti řeší první povolební spor. O víkendu budou hlasovat o odvolání místopředsedy Michálka

Číst článek

„Došlo k administrativnímu pochybení, na základě kterého byl odeslán návrh na neplatnost všech voleb poslanců ve všech volebních krajích. My jsme následně informovali Nejvyšší správní soud, že republikové předsednictvo tento návrh neodsouhlasilo. A tím pro nás celá ta věc skončila,“ řekl před časem Michálek Radiožurnálu.

Jeho stranický kolega Marek Nečada, který podal podnět k odvolání, tvrdí, že Michálek porušil pravidlo transparence. „Toto usnesení bylo přijato tajně a členové se o tom dozvěděli víc než týden poté," popsal Radiožurnálu.

Ve stížnosti, která je dostupná na pirátském fóru, Piráti navrhují, aby se soud usnesl, že „volba všech poslanců do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve volbách konaných ve dnech 20. a 21. října 2017 je neplatná“.

'Kroužkoval jsem, ale hlas nezapočítali.' Nejvyšší správní soud eviduje první stížnosti na sněmovní volby

Číst článek

„V těchto sněmovních volbách došlo ke zcela bezprecedentnímu pochybení při sčítání preferenčních hlasů. Podle takto sečtených hlasů na kandidátních listinách by v některých okrscích využilo možnost udělit přednostní hlasy kandidátům více než 99 % voličů. Dotázaní voliči v dotčených okrscích ale popřeli, že by užili preferenční hlasy v takové míře," stojí v úvodu stížnosti, který se odkazuje na článek serveru iROZHLAS.cz.

Text upozornil na to, že některé volební komise pochybně započítávaly hlasy. Totiž: podle oficiálních výsledků v některých volebních okrscích všichni kroužkovali, voliči to ale popírají. Více si můžete přečíst ZDE.

Připomeňme, že Nejvyšší správní soud v uplynulých týdnech nařídil přepočítání hlasů v 915 okrscích. Na pochybení se přišlo v asi 160 okrscích, což ovšem vedlo ke složení Poslanecké sněmovny. Mandát díky tomu získal Martin Kupka z ODS, který díky preferenčním hlasům nahradil v dolní komoře Parlamentu svého stranického kolegu Petra Bendla.

Celou stížnost si můžete PŘEČÍST ZDE:

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme