Piráti se ocitli v hledáčku lobbistů. Ti zjišťují, jaké mají u sněmovních nováčků šance

Hazard, vodovody nebo zbraně a manželství stejnopohlavních párů. To jsou jen některé z oblastí, kvůli kterým v uplynulých měsících Piráty oslovili zástupci zájmových skupin. U nováčků v poslaneckých lavicích testují, jaké mají šance. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je to běžná sněmovní praxe.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piráti si nechali k možnému střetu zájmů premiéra zpracovat právní analýzu. Na snímku předseda Ivan Bartoš a šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek (vpravo) | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Je normální, že se k legislativě vyjadřují lidé z průmyslu, z organizací, asociací, neziskovek i z ministerstev. A právě kvůli tomu, protože v Česku není zákon o lobbingu, jsme si zřídili veřejný registr lobbistických kontaktů, kde všechno zapisujeme. Čekali jsme, že ty tlaky budou intenzivní,“ popsal serveru iROZHLAS.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Ministerstvo vnímá eRecept jako nástroj k šikaně lidí, říká jeho tvůrce a kandidát Pirátů na primátora Hřib

Číst článek

Tak třeba v polovině května se poslankyně a zastupitelka Prahy 10 Olga Richterová s kolegy sešla se zástupci hazardní lobby. Konkrétně šlo o pracovníky společnosti Alber a Geiger, specializující se na legislativní lobbing, které vyslal německý gigant Gauselmann. Ten v Česku provozuje kasina Merkur, která patří k největším hráčům u nás i v Evropě.

„Oslovili mě jako komunální zastupitelku s tématy hazardu na Praze 10. Přestože jsem se předem velice pečlivě snažila specifikovat témata, až na samotné schůzce ale vyšlo najevo, že se chtějí bavit o celorepublikové úrovni a o celkovém postoji Pirátů,“ popsala Richterová.

Důsledná rétorika

Schůzky se jmenovitě zúčastnil Lukáš Hrabovský, přišel také jeho kolega Andrea Mogni, který tři dekády působil v Evropské komisi, jak vyplývá z pirátského registru lobbistických kontaktů. Oba muži přitom podle Richterové používali specifickou rétoriku. „Velice důsledně hovořili o zodpovědném hraní, celou problematiku důsledně kreslili v pozitivním světle. To bylo velmi umné. Většinou se totiž lidé baví o tom, jak člověk hází prachy do beden a že prochlastal výplatu,“ pokračovala poslankyně.

Lobbisti se na Piráty podle Richterové obrátili zřejmě kvůli jejich shovívavějšímu postoji vůči hazardu, strana totiž zdůrazňuje rozdíl mezi herními automaty a tzv. živou hrou jako je třeba ruleta. „Určitě vědí, že jsme svobodomyslná strana a že nechceme zakazovat nic, co není úplně nutné,“ vysvětlila.

Poslankyně Pirátů Olga Richterová během jednání sněmovny | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Zrovna hazardní lobby je u nás ale obrovsky silná a heren je veliké množství. Toto setkání mně osobně ukázalo, že tam jsou obavy, že by z toho výnosného byznysu mohlo něco ubýt. Byl to rozhodně klasický lobbing, kdy příslušná právní kancelář vyslala mnohem výše postaveného člověka, než bylo avizováno,“ doplnila Richterová. Schůzku s lobbisty podle ní ukončili příslibem zaslání dalších materiálů.

Podle Hrabovského z lobbistické společnosti v tuzemsku chybí ucelená legislativa pro působení zahraničních investorů v oblasti hazardu. Oslovili proto prý všechny politické strany, které mají na legislativní proces vliv.

„Jelikož tato otázka je v Česku spojena s vlnou emocí, investor se nemůže spolehnout na stabilní legislativní prostředí. Hájíme proto zájem našeho klienta, aby bylo nalezeno vyvážené řešení pro otázky hazardu v České republice,“ uvedl.

Lobby za plán vodovodů

Podobnou zkušenost jako Richterová má i její kolega, poslanec Jan Pošvář. Ten absolvoval schůzku se zástupci zainteresovaných společností ohledně vodovodní infrastruktury. „Představili mi tzv. generely (generelní dlouhodobý plán rozvoje zásobování vodou – pozn. red.), které poskytují, a zmínili se, že by byli rádi, kdyby je obce a kraje vyžadovaly. Aby je stát motivoval, aby si je nechaly zpracovávat,“ popsal.

Zákon o lobbingu

Pravidla pro lobbisty by měl nastavit nový zákon, který usiluje o to, aby se lobbisté ke své činnosti přihlásili a aby se díky tomu omezily nežádoucí jevy s lobbingem spojené - korupce, střet zájmů nebo klientelismus. Návrh, který v březnu schválila vláda, vznikl za bývalého ministra Jana Chvojky z ČSSD.

Konkrétně se sešel s ředitelem teplické společnosti Aquecon Romanem Kauckým a šéfem jihlavských vodovodů a kanalizací Jiřím Benáčkem. Ten redakci uvedl, že se na Piráty obrátil proto, že jde o politické nováčky. Oslovil je prý ale i kvůli nadcházejícím komunálním volbám. V kontaktu je na dané téma ale prý i s dalšími politickými subjekty.

Od schůzky si totiž Benáček podle svých slov sliboval informovat možné budoucí členy jihlavského zastupitelstva o dané problematice. „Naší snahou je, aby všechny obce, které svojí infrastrukturou navazují nebo by v budoucnu mohly navázat na infrastrukturu města Jihlavy, vlastnily tyto generely, z kterých by jednoznačně vyplývala potřeba investic i ve vztahu k možné spolupráci se subjekty v okolí,“ popsal.

Zatímco u hazardu odejde lobby od Pirátů zřejmě s nepořízenou, v případě vodovodní infrastruktury by mohla být úspěšná. Piráti se totiž téma podle poslance Pošváře pokusí otevřít: „Budeme se bavit o možnostech koncepčního myšlení na krajích a obcích.“

Zbraně i místa pro učitele

To ale není všechno. Podle registru lobbistických kontaktů Piráti jen v posledním měsíci jednali třeba na téma držení zbraní, developerské výstavby nebo rovného manželství. LGBT lobby vystoupila třeba i na poslaneckém klubu hnutí Starostové a nezávislí.

Poslanec ANO Brázdil označil homosexuály za postižené. ‚Na svůj názor mám imunitu, omlouvat se nebudu,‘ říká

Číst článek

„LGBT lobby u nás na klubu byla naposledy kvůli chystaným zákonům, kdy nás chtěli přesvědčit o manželství pro všechny,“ popsal šéf strany Petr Gazdík. „Na mě osobně, protože se věnuji školství, se třeba obrací Asociace děkanů pedagogických fakult kvůli tomu, že v budoucnu bude patrně nedostatek pedagogů, nebo školské odbory,“ doplnil.

Lobbuje se i jinde

Redakce se na možné lobbistické vazby zeptala i dalších politických stran. Třeba Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, která se zaměřuje na sociální oblast, uvedla, že v poslední době byla v kontaktu například s Asociací péče o seniory nebo s Asociací zaměstnavatelů zdravotně postižených.

„Asociace péče o seniory mi pomáhala mi s přípravou pozměňovacího návrhu k zákonu o důchodovém pojištění. Lobbisté zastupující firemní prostředí se na mě obracejí výjimečně,“ napsala v sms.

Podobnou zkušenost má také šéf klubu lidovců Jan Bartošek: „Obrací se na nás zástupci různých skupin, nejenom z průmyslu, ale například i zástupci pedagogů, když jsme se bavili o povinnosti dávat děti ve dvou letech do školek,“ řekl.

Návrhy podle Bartoška u lidovců navíc posuzuje vnitrostranická komise. „Já za sebe můžu říct, že to vždy nechám posoudit komisí v rámci KDU, jestli je to relevantní návrh. V případě, že není, řeknu, že ho nepodporujeme a tím to pro mě končí. V poslední době to byla třeba otázka regulace STK,“ doplnil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme