Piráti odvolali Michálka z širšího vedení, Bartoš byl proti. Důvodem byl návrh na změny ve straně

Piráti v online hlasování Celostátního fóra těsnou většinou rozhodli o odvolání předsedy sněmovního klubu Jakuba Michálka z širšího vedení – Republikového výboru. Výsledky víkendového hlasování, které Piráti uzavřeli v pondělí ve 20.00, uvádějí, že hlasovalo 685 členů strany. „Odvolání podle pravidel hlasování těsnou většinou prošlo,“ potvrdila mluvčí strany Veronika Šmídová.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:35 6. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference STAN před jednáním Poslanecké sněmovny

Jakub Michálek (Piráti) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Z celkových 685 zúčastněných hlasovalo pro odvolání 353, proti bylo 323 členů, 120 se vyslovilo pro projednání záležitosti na řádném jednání Celostátního fóra. Vybrat přitom mohli hlasující více než jednu ze tří variant odpovědí, přičemž volba mohla být dvoukolová.

Důvodem hlasování byl Michálkův návrh na změnu organizace strany, která by dala více kompetencí předsednictvu.

Pirátka Klusová: Sexistickým urážkám čelí každá žena bez ohledu na to, jak vypadá. Nesmíme to ignorovat

Číst článek

„Výsledek je těsný, ale ukázal, že je silná nespokojenost s tím, jakým způsobem byly aktuální změny připraveny a navrženy. A potažmo že metody, které Jakub (ale nejen on) zkouší opakovaně používat, jsou v demokratické straně nepřijatelné,“ uvedl na fóru předkladatel návrhu na Michálkovo odvolání Dalibor Záhora.

Michálkova rezignace

Jakub Michálek respektuje odvolání z Republikového výboru. Na instagramu oznámil, že podá rezignaci i na funkci šéfa sněmovního klubu Pirátů.

„Zítra podám také rezignaci na předsedu poslaneckého klubu. Kdykoliv člověk někde končí, něco nového a hezkého se zase otvírá. Každopádně hodlám dodělat ty protikorupční zákony a moderní řízení projektů státu. Což je jedna z odpovědí na dotaz paní ze sídliště, proč tento stát nefunguje. Reformy vnitřku Pirátské strany, aby fungovala, řešila co potřebují lidi, ne sebe sama a bylo příjemné v ní něco tvořit, čekají na někoho jiného. Díky všem za podporu,“ napsal.

Většina Republikového výboru podle něj nicméně tento impulz z členské základny nereflektovala a v sobotu harmonogram změn schválila. Členy výboru proto vyzval, zda není na místě toto rozhodnutí přehodnotit.

„Budiž to také poučením pro jakékoli další pokusy provádět změny takto na sílu a bez potřebné snahy o konsenzus ve straně a dostatečného prostoru na diskusi,“ uvedl. Proti odvolání Michálka se už dříve vyslovil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Republikový výbor Pirátů se skládá ze 14 členů volených jednotlivými krajskými organizacemi a z deseti až 30 členů volených Celostátním fórem.

Výbor upřesňuje předpisy přijaté Celostátním fórem, připravuje podklady pro jeho jednání. Rozhoduje například o členských příspěvcích, schvaluje rozpočtová pravidla a stranický program, stanovuje pravidla pro kandidátky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme