Chceme zapojit občany do rozhodování, hlásí Piráti. Usnadnit to mají online petice

Piráti začali sbírat podpisy pod petici, která má státní orgány přimět k přijímání petic přes internet, tedy nejen v papírové podobě. Online petice může mimo jiné usnadnit zakládání občanských kandidátek pro komunální volby nebo sběr podpisů na podporu prezidentského kandidáta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecký klub Pirátů v čele s předsedou Ivanem Bartošem | Foto: ČTK/Deml Ondřej | Zdroj: ČTK

„Neexistuje žádný předpis, který by nutil petice dělat papírově. Podpisy se sbírají 'postaru' vlastně jen ze zvyku a kvůli tomu, že vláda, sněmovna, Senát, Praha ani další státní orgány nezřídily žádný kanál, jak online petici podat,“ tvrdí Piráti. Podle nich k přijímání online petic stačí změny technického rázu, nikoli zákonná úprava.

„Jedním z našich cílů je zapojit občany do rozhodování. Drtivá většina Pražanů je na internetu. Chceme jim maximálně ulehčit vyjádřit názor na to, co město dělá nebo co by mělo dělat,“ uvedl v tiskové zprávě kandidát Pirátů na pražského primátora Zdeněk Hřib.

Piráti se inspirovali webem, na němž přijímá podobné písemné žádosti britský parlament. Při dosažení stanoveného počtu podpisů pod peticí ji projedná vláda nebo sněmovna.

Podle Pirátů by stejně tak podněty od občanů, které dosáhnou určité předem stanovené podpory, měla projednat rada nebo zastupitelstvo.

Sběr podpisů online by také usnadnil registraci občanských kandidátek. V dnešní době je k jejímu založení třeba sesbírat papírové podpisy sedmi procent obyvatel obce, což v Praze znamená zhruba 90 000 lidí.

„Návrh může teoreticky rozdrobit podporu pro nás samotné, ale volby chceme vyhrávat tím, co nabízíme, ne tím, že to budeme dělat konkurenci těžší,“ sdělil předseda pražských pirátských zastupitelů Adam Zábranský.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme