Piráti chtějí předčasné volby. Nejprve ale musí Senát schválit a prezident podepsat volební zákon

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu než vyslovení nedůvěry kabinetu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vláda, která dlouhodobě čelí svým vlastním problémům a kauzám týkajícím se premiéra Babiše, nezvládla rok pandemie, o čemž vypovídá nejen ekonomická situace České republiky, ale i počet mrtvých, a způsobila faktický rozklad našich financí,“ řekl Bartoš.

V tomto týdnu tedy chceme vyvolat jednání na poli hlavních politických aktérů - celou situaci bereme velice vážně, a proto oslovím k jednání jak vládní strany, tedy včetně premiéra Babiše, budeme pokračovat v jednání s opozicí a požádáme i o schůzku s prezidentem.

13:40 – 20. 04. 2021

3 360

Nejprve se Piráti pokusí vyvolat předčasné volby. „A to hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty,“ vysvětlil Bartoš.

Chybějící hlasy, ale i obavy z prezidenta. Čtyři varianty vývoje poté, co KSČM přestala tolerovat vládu

Číst článek

Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Bartoš uvedl, že chce o rozpuštění sněmovny jednat se všemi aktéry. „Oslovím strany zastoupené v Poslanecké sněmovně, i vládní včetně premiéra Andreje Babiše (ANO),“ řekl. Pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců.

Bartoš chce proto oslovit klíčové subjekty, které mohou dodat koalici Pirátů a STAN a koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) potřebné hlasy, tedy i ANO a SPD.

Koalice Spolu minulý týden vyzvala Babiše, aby do čtvrtka požádal o důvěru, jinak chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Piráti a STAN by v takovém případě vládu nepodpořili.

Vyjádření nedůvěry vládě je reálné, ideální řešení jsou předčasné volby, říká Pekarová Adamová

Číst článek

„Hlasy na případné vyslovení nedůvěry máme připraveny. Ale od počátku tvrdíme, že daleko lepší cesta je přivést zemi k předčasným volbám,“ řekl Bartoš. Babiš se podle něj jeví jako slabý premiér a o vládě v demisi by rozhodoval Zeman.

Prezident dříve uvedl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi. Bartoš chce s hlavou státu o jeho postojích mluvit, i Zeman totiž podle něj někdy po vyhodnocení aktuální situace názor změní.

Sněmovní volby jsou naplánovány na 8. a 9. října letošního roku. Ústava počítá s tím, že po rozpuštění sněmovny se volby konají do šedesáti dnů. Sněmovnu současně nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme