Piráti prohráli souboj o lukrativní místa ve sněmovním sále. S podporou ANO a KSČM je získala SPD

Piráti prohráli souboj s hnutím SPD o místa v jednacím sálu Sněmovny. Jejich spor muselo rozhodnout až hlasování dolní komory o zasedacím pořádku. Piráti byli usazeni do pravého rohu sálu poblíž Demokratického bloku, zatímco lukrativnější pozice v centrální části po boku poslanců ANO získali zástupci hnutí Tomia Okamury. SPD pomohli představitelé ANO a KSČM.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Spor mezi Piráty a SPD o místa v dolní komoře se rozhořel poté, co Okamurovo hnutí odmítlo původní návrh, podle něhož mělo mít místa v pravém koutě sálu. Předseda poslanců SPD Radim Fiala to zdůvodnil tím, že hnutí nebylo zastoupeno na schůzce tajemníků frakcí, na které se původní zasedací pořádek podle frakcí dohodl. Prý na ni nebylo pozváno. „S výsledkem nemůžeme souhlasit,“ uvedl.

Nováčci ve sněmovně: chtějí počítače bez Windows, chybí jim stojany na kola, vyřizují kartičky pro děti

Číst článek

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) namítal, že jeho strana se schválením původního návrhu od Kanceláře Poslanecké sněmovny počítala. „Piráti jsou středová strana, měli ve volbách lepší výsledek než SDP,“ hájil Ferjenčík nárok na místa v centrální části sálu naproti řečništi.

V orientačním hlasování se však pro variantu Pirátů vyslovilo 45 poslanců, přičemž Piráty podpořila část poslanců ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Ve prospěch SPD hlasovalo v orientačním hlasování 93 členů dolní komory, podpořily jej ANO a KSČM. ODS se při hlasování o obou návrzích zdržela. „Nám se ten souboj nechce pískat,“ vysvětlil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Pravé křídlo jednacího sálu připadlo kromě Pirátů právě ODS spolu s TOP 09, KDU-ČSL a STAN. ANO obsadilo centrální místa a část levého křídla. Ve zbývajících křeslech na levém křídle budou sedět zástupci ČSSD a KSČM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme