Piráti chtějí, aby sněmovna jednala online. Možnost by měla platit jen během nouzového stavu

Piráti chtějí, aby plénum Poslanecké sněmovny při epidemii mohlo jednat i hlasovat na dálku prostřednictvím internetu. Novinářům to v úterý řekla první místopředsedkyně strany Olga Richterová. Předsedu komory Radka Vondráčka (ANO) by podle Pirátů měla sněmovna usnesením vyzvat ke vzniku pracovní skupiny složené ze zástupců všech stran, která by připravila příslušnou novelu jednacího řádu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Chceme požádat vládu, aby prověřila, zda všichni pracovníci na ministerstvech a úřadech pracují na home office, když mohou,“ uvedla také Richterová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Richterová uvedla, že se jednání i hlasování prostřednictvím videokonference osvědčilo v případě sněmovních výborů. „Chceme navázat a požádat předsedu sněmovny, abychom v pracovní skupině projednali novelu zákona o jednacím řádu,“ řekla.

Vzdálený způsob jednání i hlasování pléna sněmovny by podle představ Pirátů měla novela umožňovat jen v době nouzového stavu vyvolaného epidemií. Tím by se zabránilo hrozbě zneužití, řekla Richterová.

„Máme ověřeno, že je to proveditelné i u nás,“ uvedla. V karanténě je nyní například řada členů klubu vládní ČSSD a právě i Vondráček. „Mohli bychom předejít tomu, že by sněmovna nebyla usnášeníschopná,“ dodala.

Všechny úřady na home office

Předseda sněmovny Vondráček je v preventivní karanténě. Člen jeho rodiny má koronavirus

Číst článek

Ve sněmovně budou Piráti v úterý apelovat také na to, aby při nynější epidemické situaci všichni úředníci pracovali z domova, pokud je to možné. „Chceme požádat vládu, aby prověřila, zda všichni pracovníci na ministerstvech, podřízených úřadech a institucích pracují na home office, když mohou. Ukazuje se, že bohužel řada institucí se práci z domova brání,“ uvedla Richterová.

Podle občanských demokratů by měla zkrátit své jednání i sněmovna. „Jsme přesvědčeni, že tato schůze se měla věnovat výhradně bodům pomoci občanům před dopady epidemie,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala před zahájením pléna. Vedení dolní komory rozhodlo jinak, poznamenal.

Další body schůze se podle něj mohly odložit, aby byla zachována funkčnost sněmovny. Poslanci se v posledním měsíci schází v polovičním počtu, část z nich je v karanténě. Dnes mezi zákonodárce v izolaci přibyl i Vondráček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme