‚Spolupráce má smysl.‘ Piráti můžou vyjednávat s hnutím STAN o koalici pro sněmovní volby

Vedení Pirátů může jednat s hnutím STAN o volební koalici pro sněmovní volby v příštím roce a případné spolupráci ve sněmovně a vládě, získalo k tomu souhlas členů v online referendu. Vyplývá to z výsledků hlasování, které bylo uzavřeno v pondělí ve 22.00. Jednání o koalici získalo podporu 695 hlasů, přičemž v referendu může rozhodovat zhruba tisícovka Pirátů. Účast Pirátů v hlasování byla 80 procent, sdělila mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

Praha (Aktualizováno: 23:16 23. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas

Jednání o koalici získalo podporu 695 hlasů, přičemž v referendu může rozhodovat zhruba tisícovka Pirátů. Předložit návrh koaliční smlouvy vzešlý z vyjednávání ke schválení celostátnímu fóru má předsednictvo Pirátů za měsíc.

Starostové a nezávislí budou jednat o koalici do sněmovních voleb jen s Piráty, dohodl stranický výbor

Číst článek

Mezi 8. a 11. lednem 2021 budou Piráti hlasovat znovu, a to o koaliční smlouvě. Stejně jako v tomto uzavřeném hlasování má platit, že pro schválení dokumentu bude nutné získat 60 procent hlasujících.

„Výsledek hlasování vnímám jako jasný signál, že deklarovaná spolupráce s hnutím STAN má smysl,“ uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš k hlasování.

„Za předpokladu dobře vyjednaných parametrů jak pro Piráty, tak pro hnutí STAN, má tato koalice reálnou šanci vyzvat současnou vládu v příštích volbách, porazit ji a stát se hlavním hybatelem změn v České republice,“ řekl k hlasování.

Ambice na vítězství

Celostátní výbor STAN na začátku října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby. Piráti připravili pro své členy analýzu výhod i nevýhod spolupráce se STAN.

Vedení Starostů a nezávislých rozhodnutí Pirátů vítá. „Primární společnou ambicí je vítězství v nadcházejících volbách a možnost podílet se na změně politiky v naší zemi. Jsem přesvědčený o tom, že kombinace zkušených Starostů a energických Pirátů je lék na několikaletý marasmus, provázející fungování našeho státu,“ uvedl šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Zvyšuje se možnost, že ANO volby vyhraje, ale nebude vládnout, komentuje Hartman průzkum Kantar CZ

Číst článek

Nyní podle hnutí STAN začnou vyjednávání o koaliční smlouvě, jejíž obsahem budou společné programové priority, obsazení míst na kandidátkách i nastavení povolebního postupu. „Zítra se začne vyjednávat,“ upřesnila na twitteru první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Podle ní jsou si oba politické subjekty v lecčems podobné. „Spojují nás stejné hodnoty. Jsme strany, které vzešly zespodu, lidé, kteří chtějí změnit místo, kde žijí, svůj domov. Jsme strany, které mají aktivní členy a ti rozhodují, podílejí se na tom, kam ta strana směřuje, nejsme strany šéfů,“ popsala pro Radiožurnál.

Obsahem koaliční smlouvy budou podle Rakušana společné priority, obsazení míst na kandidátkách i nastavení povolebního postupu. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka do vyjednávání vstupují Starostové s cílem vytvořit funkční rovnocenné partnerství. „Uděláme vše pro to, aby s konečnou dohodou byly spokojeny obě strany. Silná spolupráce se neobejde bez kompromisů a my jsme na ně připraveni,“ uvedlo v tiskové zprávě hnutí STAN.

Klíčové body

Předseda Pirátů Bartoš řekl, že existuje celá řada bodů, které jsou pro Piráty klíčové, a STAN byl při jejich realizaci po celou dobu sněmovní spolupráce spolehlivým partnerem.

„Témata jako transparentnost, skutečný boj proti korupci, digitalizace nebo důraz na liberální demokracii, ale i snaha o zajištění vzdělávacího systému hodného 21. století, dostupné bydlení a citlivá sociální politika či například zjednodušení podnikání jsou praktickým potvrzením toho, co nás s hnutím STAN spojuje,“ uvedl.

Piráti by v říjnu podle volebního modelu agentury Median 13,5 procenta, hnutí STAN 7,5 procenta. Podle modelu agentury Kantar CZ by v září Piráti získali 19 procent, STAN 9,5 procenta. Podle obou modelů by vyhrálo hnutí ANO.

ako, zum, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme