‚Smlouva je ambiciózní.‘ Piráti a STAN podepsali před volbami koaliční dohodu

Lídři Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) podepsali ve čtvrtek ve sněmovně koaliční smlouvu o společné kandidatuře v letošních sněmovních volbách. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že týmy obou uskupení rozpracovávají 113 programových priorit. Podle šéfa STAN Víta Rakušana bude výsledný program určen pro náročné voliče, ambiciózní, ale současně srozumitelný. Koalice cílí na zisk více než čtvrtiny hlasů a volební vítězství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan při podpisu volební koalice | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Smlouvu dojednala uskupení před Vánoci, na začátku ledna ji pak postupně schválily jejich orgány. Celostátní výbor starostů ji podpořil 92 procenty hlasů, Piráti pak v internetovém hlasování všech členů strany společnému postupu dali 79 procent hlasů.

„Dnešní podpis je završením sedmiměsíční práce a příprav,“ řekl novinářům před podpisem dokumentu Bartoš.

Předvolební koalice hnutí ANO s ČSSD se nerýsuje. Babiš i Hamáček spojení odmítají

Číst článek

Koaliční resortní týmy podle Bartoše aktuálně rozvíjejí 113 programových priorit, které smlouva obsahuje. Program by měl dát Česku naději na změnu a Pirátům a STAN přinést potřebné hlasy, doplnil. Zopakoval, že koalice má ambici volby vyhrát.

„Smlouva je ambiciózní a program bude ještě ambicióznější. Bude to program pro náročného voliče, ale zároveň srozumitelný,“ doplnil Rakušan.

STAN podle dohody obsadí první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení bude Bartoš.

Mezi programové priority patří nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Starostové ve volbách v roce 2017 získali při samostatné kandidatuře šest mandátů za 5,18 procenta hlasů. Piráti do sněmovny ve stejném roce vstoupili jako třetí nejsilnější subjekt po ANO a ODS se ziskem 10,76 procenta hlasů a 22 mandáty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme