‚Podraz na občany.‘ Piráti a STAN kritizují, jaký pandemický zákon vláda předložila

Vláda podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) porušila svůj slib hejtmanům i opozici, když v pondělí místo pandemické novely těchto stran předložila vlastní verzi předpisu, téměř stejnou jako loni. Předloha, kterou v pondělí schválila vláda, postrádá parlamentní kontrolu opatření a neřeší kompenzace, kritizují Piráti a STAN v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh zákona, jak ho připravilo ministerstvo zdravotnictví, se liší jen v detailech od znění, které schválila vláda už loni v květnu. „Je to od vlády podraz na občany, protože předložila téměř doslovně okopírovaný text, který poslanci již v květnu odmítli projednat,“ uvedl předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek

Plán nicméně sněmovna neodmítla. Na jednání byl několikrát zařazen, z časových důvodů ale nebyl projednán.

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil pondělní projednání pandemického zákona o víkendu, kdy vláda po dohodě s hejtmany na jejich žádost vyhlásila nový nouzový stav. Má být podle něj základem pro chystaná jednání s opozicí o další podobě boje proti covidu-19. Babiš očekává, že ani za 14 dní se Česko neobejde bez nouzového stavu a souvisejících opatření.

Ve vládním předpisu postrádají Piráti a Starostové parlamentní kontrolu, která by zajišťovala odůvodněnost opatření. „Neřeší se v ní kompenzace pro poškozené, lepší ochrana lidí proti nesmyslným zákazům před soudem. Není tam ani covidové testování na pracovištích nebo rozumnější nastavení trestů tak, aby neplatily zvýšené tresty za činy nesouvisející s pandemií,“ doplnil Michálek.

Kultivovat a finalizovat

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání vlády řekl, že předpis má podobu, jakou by měl mít podle vlády. „Je svatým právem poslanců ho upravovat k obrazu svému,“ uvedl. Považuje za logičtější, když strany předloží pozměňovací návrhy a prosadí je, než aby vláda odhadovala, co by si mohly přát.

Šibeniční lhůta, ale jsem přesvědčen, že to zvládneme, říká Hamáček k návratu dětí do škol k 1. březnu

Číst článek

Také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že bylo nutné nějaký návrh připravit a předložit a sněmovna ho nyní může „kultivovat a finalizovat“. Řada prvků pirátského a vládního návrhu je podle něj podobná či shodná.

Michálek připomněl, že Piráti v lednu předložili vládě svůj návrh pandemického zákona, který uvedené záležitosti upravuje. „Tolik by neomezoval práva či svobodu lidí, ale naopak pomohl efektivně řešit pandemii a byl jí takříkajíc šitý na míru,“ uvedl Michálek. Kabinet se proti zájmu občanů snaží tlačit svou verzi, míní.

Pirátský návrh zavádí pandemický stav schvalovaný a ukončovaný sněmovnou. Při něm lze vydávat mírnější opatření po skončení nouzového stavu. Zavádí nutnost odůvodnit každé opatření a popsat jeho přínos.

Má garantovat i spravedlivý a jasný postup při náhradách škody pro každé jednotlivé opatření a zakotvit právo občanů se obrátit na Nejvyšší správní soud, pokud by se cítili opatřením neprávem poškozeni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme