STAN porušoval předvolební dohody, vyplývá z analýzy Pirátů. Rakušan jakékoli pochybení odmítl

Zástupci hnutí STAN porušovali před volbami koaliční dohodu. Vyplývá to podle serveru Neovlivní.cz z interní analýzy, kterou si nechali zpracovat Piráti. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše jde o dílčí část analýzy volebního výsledku. Záležitost podle něj nejprve proberou stranické orgány, jejich závěry pak projednají Piráti se STAN. Šéf Starostů Vít Rakušan možné porušení koaliční smlouvy odmítl.

Praha (Aktualizováno: 18:24 1. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odjezd volebního autobusu koalice Piráti a Starostové. Vít Rakušan a Ivan Bartoš.

Koaliční partnerství Pirátů a STAN mohou nabourat neshody (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zástupci STAN podle analýzy opakovaně porušili příslušná ustanovení koaliční smlouvy a pravidel osobnostní kampaně, uvedl server Neovlivní.cz.

Bartoš měl ostříhat dredy nebo odložit oblek, uvažuje o debaklu Pirátů novinářka Bastlová

Číst článek

„Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN. Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo facebookových statusů kroužkování kandidátů STAN,“ cituje server z analýzy.

Díky preferenčním hlasům například uspěla ve Středočeském kraji zastupitelka Dolních Břežan a Rakušanova spolupracovnice Barbora Urbanová. „V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně,“ stojí v analýze.

Podle místopředsedy Pirátů Vojtěcha Pikala se nejedná o finální verzi analýzy. „Tato část je jenom shrnující a odpovídá na otázku, jestli docházelo nebo nedocházelo k porušování koaliční smlouvy,“ řekl pro iROZHLAS.cz. Pikal zároveň řekl, že celou analýzu by měli Piráti dodělat ve druhé polovině listopadu.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan ale odmítl, že by osobně cokoli porušil. „Mé asistentce jistě mohlo pomoci spojení se mnou, mnohem spíše však popisek povolání na volebním lístku. Dost se mě dotýká, že bych osobně porušoval koaliční smlouvu,“ řekl Deníku N Rakušan.

Starostové si také nechali zpracovat svou vlastní analýzu. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil předsedseda STAN Vít Rakušan a první místopředseda strany Jan Farský.
„Jedná se o shrnutí kampaně. Pevná data by měla říct, kde jsme udělali v kampani chybu a kdy mohlo dojít k odlivu voličů,“ říká Rakušan.

Většinu dat k analýze vypracovala agentura STEM/MARK. První data by mělo mít vedení strany koncem tohoto týdne. „Analýza má také říct, co se povedlo a nepovedlo,“ dodal Farský.

Bartoš: Řešíme i vlastní chyby

Bartoš uvedl, že členům strany předal první část analýzy v pondělí ráno. „Jedná se o část týkající se porušení koaliční smlouvy ze strany STAN. Dokument jsme stejně tak zaslali i hnutí STAN. Celou věc nyní projednají stranické orgány Pirátské strany, následně o našich závěrech budeme jednat s hnutím STAN,“ řekl.

Dopad masivního kroužkování? ‚Sněmovna se regionalizuje a budou v ní známé tváře,‘ říká politolog

Číst článek

Zdůraznil, že jde o dílčí část komplexní analýzy. „Stejně tak analyzujeme vlastní chyby. Stěžejní je pro nás nicméně i nadále jednání o vznikající vládě a budoucnosti této země, tedy prosazování našeho programu,“ dodal.

Rakušan uvedl, že o příčinách volebního výsledku se mělo jednat nejprve v rámci koalice, ne prostřednictvím médií.

„STAN byl připraven vyměnit si vzájemně své analýzy. Náš pohled na důvody volebního výsledku je zcela jiný, ale sdělíme ho nejprve Pirátům. Ale hlavně se teď chceme plně soustředit na sestavování nové vlády,“ poznamenal. Piráti a STAN jednají o většinovém kabinetu s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

Za úspěchem Starostů stojí podle Rakušana hlavně kvalita kandidátů. „Starostenští kandidáti si byli schopni v regionech zajistit mnohem masivnější podporu než kandidáti pirátští, kteří tuto kampaň zcela podcenili a dělali ji jen někteří,“ konstatoval pro Deník N.

Rakušan: Nic jsme neporušili

Dokument podle serveru také upozorňuje, že STAN měl na starosti tzv. mikrotargeting, kdy kampaň podle dat cílí na základě individuálních preferencí na úzké skupiny lidí či jednotlivce.

‚Cílem je účastnit se vlády.‘ Piráti chtějí dál jednat s koalicí Spolu, někteří by ale šli do opozice

Číst článek

„STAN cíleně podporoval pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do sněmovny. Na podporu mikrotargetingu STAN byla vynaložena více než dvakrát vyšší částka než na Piráty. Piráti přitom vložili do kampaně dvě třetiny finančních prostředků,“ stojí v analýze.

Rakušan uvedl, že na osobnostní kampani byla shoda a podpořila ji i koaliční rada. „Že ji dělali Piráti jen ve velmi omezené míře, ale také dělali, je fakt. To ovšem není problémem či chybou kandidátů za STAN. Koaliční smlouvu jsme neporušili, o všem Piráty informovali,“ doplnil.

Uskupení Pirátů a STAN v říjnových volbách do sněmovny získala 37 mandátů za 15,6 procenta hlasů. Kvůli preferenčním hlasům však v dolní komoře zasedne 33 poslanců za STAN a čtyři za Piráty, kteří do koalice vstupovali jako silnější uskupení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme