Kraje podle Pirátů koupily respirátory bez certifikátu bezpečnosti. ‚Máme je,’ říká plzeňský hejtman

Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj nakoupily desítky tisíc respirátorů FFP2, kterým chyběl evropský certifikát zaručující splnění bezpečnostních a zdravotních požadavků. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedli Piráti. Dodavatel respirátorů, poradenská společnost Black Consulting, podle nich ani dodatečně certifikáty nepředložila. Podle Pirátů to mohlo znamenat ohrožení zdraví lidí, kteří respirátory využívali.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rouška, respirátor

Piráti se obávají o zdraví lidí (ilustrační foto) | Foto: Rahel Patrasso | Zdroj: Reuters

Black Consulting dodala Středočeskému kraji 50 000 respirátorů a Plzeňskému a Jihočeskému kraji dalších 150 000 respirátorů.

Ministerstvo zdravotnictví spustilo audit. Některé certifikáty k respirátorům mohly být falešné

Číst článek

„Chybí klíčový certifikát a hrozí tak, že respirátory mohly být doručené z čínské fabriky přímo jednotlivým českým krajům bez jakékoliv relevantní kontroly, a tedy záruky bezpečnosti,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Upozornil, že kvůli případu dal podnět České obchodní inspekci.

„Prodej neprověřených respirátorů je hazardováním s lidským zdravím. Zatímco některé nemocnice a města zakoupily respirátory, u kterých výrobce prokázal jejich kvalitu a zdravotníci a sociální pracovníci tak byli chránění, v tomto případě výrobce závazné testování obešel a krajům byly dodány respirátory partyzánským způsobem zcela neznámé kvality,” uvedl analytik Pirátů Janusz Konieczny.

‚Certifikáty máme’

Plzeňský kraj s tím nesouhlasí. „My certifikáty máme a jsme přesvědčeni, že respirátory jsou v pořádku. Jsem přesvědčen, že ty pomůcky splňovaly parametry, které jsme od nich očekávali,” řekl plzeňský hejtman Josef Bernard (dříve ČSSD). V Plzni si podle Bernarda vždy kontrolovali hodnoty uvedené na certifikátech.

„Já jsem vždycky ještě nákupy konzultoval třeba s odborníky z nemocnice nebo z krajské hygienické správy a jsme přesvědčeni, že to odpovídalo kvalitě, která je deklarována,” uvedl.

Na počet nakažených lidí je v kraji podle Bernarda nejmenší počet mimořádných případů nákaz v nemocnicích nebo v sociálních zařízeních, kam respirátory také šly. I to ho utvrzuje v přesvědčení, že respirátory plnily svůj účel.

Firma Black Consulting podle Pirátů přiložila k respirátorům jiné certifikáty, většinou čínské. Piráti ale upozorňují, že tyto certifikáty nemusí potvrzovat dostatečnou kvalitu, jaká je vyžadována na evropském trhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme