Piráti vrátí dar od stíhaného podnikatele Horáčka. 445 tisíc půjde na veřejně prospěšné projekty

Česká pirátská strana vrátí dar, který jí loni poskytla firma napojená na podnikatele Tomáše Horáčka. Peníze půjdou na veřejně prospěšné projekty, informovala server iROZHLAS.cz mluvčí strany Karolína Sadílková. Už minulý týden vrácení daru od ústeckého podnikatele, jehož kriminalisté považují za ústřední postavu zdravotnické kauzy, oznámil předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Praha (Aktualizováno: 22:28 9. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Pirátů Ivan Bartoš (vlevo) a mluvčí Pirátů Karolína Sadílková | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Republikové předsednictvo Pirátů v pondělí oznámilo, že díky funkčnosti registru lobbistických kontaktů se podařilo Horáčkovu problematičnost identifikovat a předsednictvo strany se od něj již distancovalo.

Dar vrátíme, musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel, říká Babiš ke sponzorství stíhaného Horáčka

Číst článek

„Protože se jednalo o dar nehmotný, usneslo se Republikové předsednictvo, že adekvátní částka v hodnotě daru bude použita v rámci rozpočtu pro rok 2019 na veřejně prospěšné projekty," píše se dále ve stanovisku Pirátů.

O navrácení daru, který jeho hnutí poskytla Horáčkova firma Active Vision, již ve středu informoval premiér Andrej Babiš.

„Dar vrátíme. Musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel. Projednáme to na výboru hnutí,“ napsal tehdy v sms zprávě serveru iROZHLAS.cz.

Celé stanovisko Republikového výboru Pirátů, které má iROZHLAS.cz k dispozici

Republikové předsednictvo konstatuje, že díky funkčnosti registru lobbistických kontaktů se podařilo ihned identifikovat problematičnost osoby podnikatele Tomáše Horáčka od jehož jednání se předsednictvo strany již distancovalo.

Vzhledem k tomu, že se v případě daru na kampaň do Poslanecké sněmovny od firmy Active Vision, jejíž napojení na osobu Tomáše Horáčka nebylo v době přijetí daru dohledatelné, jednalo o dar nehmotný, souhlasí Republikové předsednictvo, že advekvátní částka v hodnotě poskytnutých reklamních ploch bude použita v rámci rozpočtu pro rok 2019 na veřejně prospěšné projekty.

Toto bylo dnes schváleno, přesný veřejně prospěšný účel investovane castky bude jeste upresnen.

,Velrybář‘ z Ústí

Ústecký podnikatel Tomáš Horáček byl spolu s bývalou ředitelkou Nemocnice Na Bulovce vzat do vazby. Jeho přitom kriminalisté považují za ústřední postavu zdravotnické kauzy, kvůli které před necelými dvěma týdny zasahovali na desítkách míst v Praze a Středočeském kraji.

Horáček se dlouhodobě snažil budovat vztahy napříč politickým spektrem. Začínal v ČSSD a postupně získával kontakty v KDU-ČSL, KSČM, hnutí ANO i právě u Pirátů. Celý profil Tomáš Horáčka si můžete přečíst ZDE.

Politická síť ‚velrybáře‘ Horáčka: sponzoroval Piráty i KSČM, pracovat chtěl i s tajemníkem Vojtěchem

Číst článek

Spoty v nemocnicích

Před loňskými sněmovními volbami společnost Active Vision, se kterou je spojený, přispěla Pirátům na kampaň. Zajistila jim politické spoty vysílané ve dvacítce nemocnic, včetně Nemocnice Na Bulovce, a to v celkové hodnotě 445 tisíc korun.

Piráti se bránili tím, že o spojení firmy s Horáčkem nevěděli a spolupráci ukončili až poté, co na ústeckého „velrybáře“ upozornil deník Mf Dnes.

„Nevěděl jsem, že je to pan Horáček, nepředstavil se. Ve strukturách firmy nefiguruje, myslel jsem si, že je to nějaký manažer firmy,“ popsal minulý týden serveru iROZHLAS.cz tehdejší volební manažer Pirátů Štěpán Štrébl.

Policejní razie ve zdravotnictví

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku minulý týden. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
  • Aktuálně čelí obvinění deset osob a dvě firmy, číslo ale není konečné. Část obvinění se týkala zmíněné zakázky na úklid. Vedle Daniela Pálka i jeho firmy TSB, odvolané ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské a současného šéfa Františka Nováka je mezi stíhanými také manažer Igor Weiss, advokátka Šárka Kryglová a expertka na veřejné zakázky Kateřina Koláčková. Jejich role v případu ale není jasná. Weiss figuruje v ostravské úklidové společnosti MW-Dias, podle pracovnice firmy je nyní na dovolené. Kryglová pracuje pro advokátní kancelář Kruták Partners, kde také zasahovala policie. Advokátka v neděli na dotaz redakce odmítla, že by byla v případu obviněna. V pondělí už ale nebyla k zastižení. Podobně reagovala Koláčková, která je ředitelkou poradenské společnosti Otidea. Podle svých slov byla na policii podat pouze vysvětlení, v pondělí už byla nedostupná.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.

kno, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme