Pirátské strany nechají voliče rozhodovat, proto mají podle odborníků úspěch

Druhým dnem v Praze pokračuje mezinárodní konference pirátských stran. Přicestovali na ni zástupci z evropských států včetně Švédska, které je kolébkou pirátské strany, stejně jako účastníci z Brazílie, Ruska či Filipín. Nechybí ani zástupci Německé pirátské strany. Ta má podle nejnovějších průzkumů v zemi podporu zhruba 13 procent obyvatel a je tak pro Čechy vzorem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská europoslankyně Amelia Andersdotterová na mezinárodní konferenci pirátských stran v Praze

Švédská europoslankyně Amelia Andersdotterová na mezinárodní konferenci pirátských stran v Praze | Zdroj: Reuters

Česká pirátská strana se netají tím, že by ráda navázala na regionální úspěchy své německé sestry v krajských volbách letos v říjnu. Intenzivně poroto s německými kolegy spolupracuje.

„Čeští piráti byli v Berlíně dělat kampaň před tím, než berlínští piráti vstoupili do berlínského parlamentu. My ty znalosti prostě sdílíme. A já se těším, že se od Berlíňanů, kteří tady jsou, dozvíme, jak to funguje po tom půl roce v tom směru, budeme vědět zkušenosti z praxe. Ti lidé tady budou dneska i vystupovat, takže uvidíme,“ říká předseda českých pirátu Ivan Bartoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Silvie Třeslínová se snažila odhalit příčinu úspěchu pirátských stran

Dvoudenní konference by měla především přispět k lepší spolupráci mezi pirátskými stranami v jednotlivých státech. Účastní se jí mimo jiných zakladatel pirátského hnutí Rick Falkvinge nebo švédská pirátská europoslankyně Amelia Andersdotterová.

Mnozí odborníci se ptají, v čem tkví popularita pirátů. „Musíte začít respektovat mladé a jejich životní styl. Jinak vás vyhodíme z vašich míst,“ vzkazuje sebevědomě švédský zakladatel pirátské strany Rick Falkvinge všem politikům.

Pirátské strany, které se vyprofilovaly na nutnosti svobodného šíření informací a boji s autorskými právy, začínají pomalu oslovovat stále více voličů. Je to ale především tím, že svůj původní program rozšířily o nutnost transparentnosti politiky a snaží se vtáhnout samotné voliče do procesu rozhodování, což se ukázalo jako dobrá strategie.

Strana pro zelené i liberály

„Je to pravděpodobně zapojení voličů, něco jako nový přístup k demokracii. Myslím, že lidé vítají to, že jim klademe otázky ohledně budoucnosti, místo toho, abychom jim rovnou diktovali odpovědi – tak, jak to dělali politici doposud,“ říká bývalý předseda Německé Pirátské strany Jens Seipensbusch.

Za pravdu mu dává také expert na Německo politolog Robert Schuster: „Úspěch pirátů je mimo jiné v tom, že oni vlastně propagují princip takzvané tekoucí demokracie, Liquid Democracy se to jmenuje, kdy de facto každý jejich příznivec nebo člen se může prostřednictvím internetu podílet na formulování politických programů té strany.“

Do politického projektu pirátů si tak podle něj mohou promítat své představy a přání lidé, kteří dosud volili třeba zelené nebo levici, stejně jako liberálové. „Zatím tahle určitá amorfnost německých pirátů je jejich momentální výhodou,“ dodává.

Samotný test pirátských stran tak zřejmě přijde až s vytvořením pevného politického programu a na základě schopnosti jej případně naplnit.

Silvie Třeslínová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme