Pirátské strany v Praze připravují společný program pro eurovolby v roce 2014

Pirátské strany v Evropě chtějí za dva roky uspět v eurovolbách díky společnému programu. Diskutovat o něm plánují na konferenci, která dnes pod názvem Pirátská internacionála začala v Praze. Mezi hosty jsou i švédská europoslankyně Amelia Andersdotterová a zakladatel Pirátského hnutí Rick Falkvinge, podle kterého je dosavadní úspěch pirátských stran fenomenální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pirátské strany na konferenci v Praze | Foto: Reuters

Setkání pirátských stran se koná každý rok, letos je hostitelem Praha. Podle viceprezidenta České pirátské strany Mikuláše Ferjenčíka se dvoudenní konference zúčastní přes dvě desítky stran přímo v české metropoli a dalších deset přes internet.

„Hlavním tématem konference bude spolupráce pirátských stran, především na úrovni Evropské unie,“ uvádí Ferjenčík. „Začneme se připravovat na eurovolby 2014, kde Pirátské hnutí velmi pravděpodobně bude mít alespoň zčásti společný program pro celou Evropskou unii.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík ve Světě o osmé na Rádiu Česko

„Pokusíme se tady postavit jakousi platformu nebo možná i evropskou politickou stranu Pirate Party Europe, protože chceme na Brusel zaútočit s podobným programem,“ přibližuje předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Mikuláš Ferjenčík poznamenává, že v tuto chvíli jsou v Evropském parlamentu jen dva zástupci Pirátské strany Švédska. „Předpokládáme, že po volbách 2014 se ten počet mohutně rozšíří, už kvůli úspěchu úspěšné současné Pirátské strany v Německu,“ říká.

Cílem společného programu Pirátského hnutí je podle Ferjenčíka využívat moderní technologie takovým způsobem, aby posloužily ve prospěch společnosti. „Další cíle jsou: větší transparentnost státu, otevřenost obecně a zapojení lidí do rozhodování,“ pokračuje Ferjenčík a vysvětluje, že v Pirátském hnutí teď probíhá velmi činorodý proces expanze základního pirátského programu do dalších oblastí.

Pirátské strany se mají na konferenci také zabývat na červen chystanou demonstrací proti smlouvě proti padělatelství ACTA. V té době ji má projednávat Evropský parlament. „Je to jeden z bodů programu,“ potvrzuje Ferjenčík.

Českých Pirátů je zatím málo

Praha je hostitelem této konference i přesto, že Česká pirátská strana nemá zdaleka takové slovo v politice jako ve Švédsku nebo v sousedním Německu, kde Piráti v preferencích už předstihli Zelené.

Švédských pirátů je 20 tisíc, německých podle Ferjenčíka ještě téměř o 10 tisíc více. Pirátů z České republiky je znatelně méně. „Blížíme se ke dvěma stovkám, zato máme stovky příznivců, se kterými jsme ve velmi úzkém kontaktu. Třeba na Facebooku máme 30 tisíc příznivců, jsme druhá největší politická strana na této síti,“ uvádí Ferjenčík.

Pirátské strany vznikají od roku 2006 po vzoru švédských pirátů. Prosazují svobodu na internetu, angažují se také za omezení autorských práv, která jsou podle nich překážkou volnému šíření hudby, filmů nebo počítačových programů.

Jaroslav Skalický, Silvie Třeslínová, Matěj Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme