Pít mléko a automatů? Výhody pro zdraví převažují rizika, tvrdí lékař

Okolo automatů na mléko, ve kterých se v Česku začalo prodávat nezpracované kravské mléko přímo od farmářů, se v poslední době rozhořel vyhrocený spor. Česká Agrární komora na dnešek svolala konferenci, která se bude takzvanými "mlékomaty" zabývat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tento automat na mléko je v Bánovcích nad Bebravou | Foto: polnoinfo.sk

Po informaci hlavního českého hygienika Michaela Víta, že nedávné mírné zvýšení průjmových onemocnění v jižních Čechách souvisí s pitím nepřevařeného mléka z automatů, se začaly množit hlasy odpůrců přímého prodeje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s veterinárním lékařem Janem Dvořáčkem pro Rádio Česko na téma mlékomatů

Následně začaly zemědělcům také klesat prodeje, což mnozí připisují právě obavám lidí ze zdravotních rizik spojených s konzumací nepasterizovaného kravského mléka.

Veterinárním lékař Jan Dvořáček nicméně říká, že pravděpodobnost nákazy, například listeriózou, je velmi nízká.

“Mléko z automatů není sterilní, žijí tam bakterie, ale jsou to bakterie, které žijí i v lidské těle. Ale že by tam byla listerie, to je strašně malá pravděpodobnost,“ uvedl Dvořáček ve vysílání Rádia Česko.

Pití mléka z automatu bez jakékoliv úpravy by se podle něj měli vyvarovat pouze lidé se sníženou imunitou. „Pokud mám zdravotní problémy, tak je lepší, když si mléko převařím. Ale pokud jsem zdravý, tak i kdybych tam vypil nějakou bakterii, můj imunitní systém si s tím lehce poradí,“ zdůraznil lékař.

Jak dodal, převařením naopak mléko ztrácí vlastnosti přírodní „zdravé“ potraviny. „Když mléko převaříme, tak tou teplotou zničíme mikroorganismy, ale částečně i snížíme výživnou hodnotu mléka,“ podotkl Dvořáček.

Martin Hromádka, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme