Pithart nebude kandidovat na prezidenta

Místopředseda Senátu Petr Pithart z KDU-ČSL nebude kandidovat na prezidenta. O svém rozhodnutí už informoval celostátní výbor lidovců. Pithart podle svých slov nechce jít do předem prohraného volebního zápolení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart | Foto: Vladislav Kulhavý

"Je jistě možné jít do boje s šancí na vítězství, a pak čestně prohrát. Nechci však jít do předem prohraného volebního zápolení, které mi pak dodatečně bude opentlováno nějakými útěšnými adjektivy," uvedl Pithart v prohlášení, které poskytl ČTK.

O možné nominaci Pitharta se mluvilo minulé pondělí na schůzce širšího vedení KDU-ČSL. Problém by ale měl s podporou u ostatních parlamentních stran. Podle šéfa zelených Martina Bursíka je prý jeho handicapem vyhraněná stranickost, sociální demokraté zase dávají přednost spíš předsedovi Akademie věd Václavu Pačesovi nebo exministru zahraničí Jiřímu Dientsbierovi.

Pithart poznamenal, že šéfům stran jde vyjednávání o případném společném kandidátovi ztuha. "Nevím, jestli se nedokážou, vzhledem k jejich zjevným či skrytým odlišným zájmům, dostat dál, anebo zda se ani nechtějí dostat dál," podotkl. Podle něj hrozí opakování "trapných situací" z volby hlavy státu před téměř pěti lety.

V lednu 2003 postoupil Pithart z prvního kola do přímého duelu s kandidátem ODS Václavem Klausem. Ve druhém kole získal podporu 89 poslanců a senátorů, v kole třetím pak už jen hlasy 84 zákonodárců. Klaus tehdy pokaždé dosáhl trojciferného výsledku, byť na zvolení to nestačilo. Zvolen byl ve třetím kole třetí volby. Nyní bude usilovat o znovuzvolení.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme