Pithart obhájil křeslo předsedy Senátu

Lidovec Petr Pithart obhájil podle očekávání křeslo předsedy Senátu. Uspěl už v prvním kole tajných voleb, kde získal 50 z 81 hlasů. Na první schůzi v povolebním složení rozhodli senátoři také o jménech nových místopředsedů, stejně jako o vedení svých výborů a komisí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na jednání Senátu | Foto: Česká televize

Předseda volební komise Senátu Josef Pavlata krátce před polednem oznámil, že Petr Pithart byl padesáti hlasy zvolen předsedou horní komory Parlamentu. Pithart tak stane v čele Senátu už potřetí. Horní komoru vedl na jejím počátku v letech 1996 až 1998 i v minulém funkčním období, tedy 2002 až 2002.

Jednašedesátiletého Pitharta nominovala KDU-ČSL a získala pro něj podporu senátorů z ostatních stran vládní koalice, tedy z Klubu otevřené demokracie a frakce ČSSD. Pithart zřejmě získal i hlasy z klubu Nezávislí. Tyto frakce mají v Senátu celkem 47 zákonodárců. Pro Pitharta tedy patrně hlasovali i někteří nezařazení senátoři.

Senát se ve svém čtvrtém funkčním období vrací k modelu čtyř místopředsedů. Politické kluby se totiž shodly na tom, že ODS jako nepočetnější klub bude mít dva místopředsedy. Bezproblémově jimi byli zvoleni Přemysl Sobotka a Mirek Topolánek. Sociální demokraté získali post místopředsedy pro Ladislava Svobodu a klub Otevřené demokracie pro Jana Rumla.

Volba šéfa Senátu mohla zamíchat představami lidovců o kandidátovi na prezidenta. Pithart dnes na otázku, zda se po znovuzískání druhé nejvyšší ústavní funkce ve státě bude pokoušet i o nejvyšší ústavní funkci, nedokázal odpovědět. Předseda senátu totiž čeká, jak Ústřední výkonný výbor sociálních demokratů naloží s výsledky svého prezidentského referenda.

Zda tedy bude kandidovat na prezidenta i v případě, že bude nominovaný Otakar Motejl, Pithart ještě neví. "Nechte mě, abych si to rozmyslel po sobotě, co se bude dít v sociální demokracii. Oni neprožívají lehké chvíle a já chci být s naším koaličním spojencem loajální. Udržet vládní koalici je samozřejmě moje priorita," prohlásil.

Unionisté už vyzvali kolegy z vládní koalice, aby podpořili případnou kandidaturu Otakara Motejla. Ten však v prezidentských primárkách ČSSD skončil až na třetím místě za Milošem Zemanem, který chce jít až do druhé volby a za Jaroslavem Burešem. Konečné slovo ke kandidátu sociálních demokratů na hlavu státu má v sobotu říci Špidlův výkonný výbor.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme