Pithart obhájil křeslo předsedy Senátu

Lidovec Petr Pithart obhájil podle očekávání křeslo předsedy Senátu. Uspěl už v prvním kole tajných voleb, kde získal 50 z 81 hlasů. Na první schůzi v povolebním složení rozhodli senátoři také o jménech nových místopředsedů, stejně jako o vedení svých výborů a komisí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na jednání Senátu | Foto: Česká televize

Předseda volební komise Senátu Josef Pavlata krátce před polednem oznámil, že Petr Pithart byl padesáti hlasy zvolen předsedou horní komory Parlamentu. Pithart tak stane v čele Senátu už potřetí. Horní komoru vedl na jejím počátku v letech 1996 až 1998 i v minulém funkčním období, tedy 2002 až 2002.

Jednašedesátiletého Pitharta nominovala KDU-ČSL a získala pro něj podporu senátorů z ostatních stran vládní koalice, tedy z Klubu otevřené demokracie a frakce ČSSD. Pithart zřejmě získal i hlasy z klubu Nezávislí. Tyto frakce mají v Senátu celkem 47 zákonodárců. Pro Pitharta tedy patrně hlasovali i někteří nezařazení senátoři.

Senát se ve svém čtvrtém funkčním období vrací k modelu čtyř místopředsedů. Politické kluby se totiž shodly na tom, že ODS jako nepočetnější klub bude mít dva místopředsedy. Bezproblémově jimi byli zvoleni Přemysl Sobotka a Mirek Topolánek. Sociální demokraté získali post místopředsedy pro Ladislava Svobodu a klub Otevřené demokracie pro Jana Rumla.

Volba šéfa Senátu mohla zamíchat představami lidovců o kandidátovi na prezidenta. Pithart dnes na otázku, zda se po znovuzískání druhé nejvyšší ústavní funkce ve státě bude pokoušet i o nejvyšší ústavní funkci, nedokázal odpovědět. Předseda senátu totiž čeká, jak Ústřední výkonný výbor sociálních demokratů naloží s výsledky svého prezidentského referenda.

Zda tedy bude kandidovat na prezidenta i v případě, že bude nominovaný Otakar Motejl, Pithart ještě neví. "Nechte mě, abych si to rozmyslel po sobotě, co se bude dít v sociální demokracii. Oni neprožívají lehké chvíle a já chci být s naším koaličním spojencem loajální. Udržet vládní koalici je samozřejmě moje priorita," prohlásil.

Unionisté už vyzvali kolegy z vládní koalice, aby podpořili případnou kandidaturu Otakara Motejla. Ten však v prezidentských primárkách ČSSD skončil až na třetím místě za Milošem Zemanem, který chce jít až do druhé volby a za Jaroslavem Burešem. Konečné slovo ke kandidátu sociálních demokratů na hlavu státu má v sobotu říci Špidlův výkonný výbor.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme