Pithart ohlásil prezidentskou kandidaturu

Předseda senátu, lidovec Petr Pithart oficiálně ohlásil svoji prezidentskou kandidaturu. Pithart je tak po exministrovi spravedlnosti Jaroslavu Burešovi už druhým kandidátem, který zahájil svou kampaň za zvolení do nejvyšší ústavní funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Petr Pithart je současně prvním kandidátem, který má pro svůj boj o prezidentský úřad stranickou podporu, a to KDU-ČSL. Exministr Jaroslav Bureš, který prezidentskou kampaň zahájil minulý týden, dosud podporu sociálních demokratů nemá. Ti hodlají prosazovat toho kandidáta, který vzejde z jejich říjnových primárních voleb.

Zatím oba oficiální uchazeči o prezidentské křeslo byli v minulosti členy KSČ. Jaroslav Bureš od roku 1986 do listopadu 1989, Petr Pithart do roku 1968, kdy z ní vystoupil. "Já jsem to odčinil, já jsem si to odpykal, já jsem si to odtrpěl a už se k tomu nebudu vracet kajícnicky," uvedl dnes na toto téma Pithart.

KSČM podle svého předsedy Miroslava Grebeníčka oficiálně ohlásí kandidaturu bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého po 25. říjnu. "V tuto chvíli není nikdo jiný ve hře."

Jako poslední parlamentní strana zřejmě svého favorita představí ODS. Šéf poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý čeká, že to bude až po prosincovém kongresu strany. K Václavu Klausovi, o jehož kandidatuře se spekuluje nejčastěji, nyní v ODS podle Tlustého přibývají i další možní adepti. "Jména jako Lastovecká, Šedivý, Uhde, Benešová."

Unie svobody, která ještě minulý týden uvažovala o vlastním kandidátovi, exministrovi zahraničí Jaroslavu Šedivém, se teď přiklání k podpoře společného kandidáta vládní koalice. Tím by podle Ivana Pilipa mohl být například Petr Pithart nebo ombudsman Otakar Motejl, jehož prosazuje část ČSSD.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme