Lidé se nemusí bát koronaviru v pitné vodě. ‚Zničila by ho dezinfekce,‘ píše Státní zdravotní ústav

Není pravděpodobné, že by se nový typ koronaviru dostával do pitné vody. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tak nemusí vodárenské společnosti přijímat žádná opatření. Národní referenční centrum pro pitnou vodu to uvedlo na webu. V Česku se dosud nemoc COVID-19 nevyskytla.

Sledujeme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není nutné častěji provádět rozbory vody (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic, Bart

„Ukazuje se, že infekční nemocný může vylučovat virus dříve, než se u něho objeví příznaky nemoci. I když je pravděpodobné, že se virové částice mohou objevit i v moči a ve stolici, zatím nevíme, jak masově a zda to může být významná cesta vylučování,“ uvádí dokument.

Ministr Vojtěch: Všichni Češi musí po návratu z postižených oblastí Itálie kontaktovat hygieniky

Číst článek

V České republice je polovina zdrojů surové vody podzemních a většina povrchových jsou vodárenské nádrže na horních tocích řek.

„I kdyby se však do surové povrchové vody tento virus dostal, bude spolehlivě odstraněn a inaktivován stávající úpravou povrchové vody, která vždy obsahuje minimálně stupně koagulace, filtrace a dezinfekce,“ píše se ve stanovisku. To už dříve serveru iROZHLAS.cz potvrdil i odborník z Národního referenčního centra pro pitnou vodu a oddělení hygieny vody František Kožíšek.

Viry citlivé na dezinfekci

Podle zkušeností s viry ptačí chřipky a SARS jsou respirační viry velmi citlivé k dezinfekci chlorem i UV zářením. Vodárenské společnosti tedy podle Státního zdravotnického ústavu nemusí své postupy měnit ani zavádět dezinfekci, kde se u podzemních zdrojů nepoužívá. Není ani nutné častěji provádět rozbory vody.

„V době epidemie jim lze jen doporučit, aby případné exkurze na úpravny vody a do vodojemů nevodily do míst, kde se vyskytuje otevřená hladina upravené vody,“ uvádí dále dokument.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme