‚Vulgární zkomolenina jména.‘ Reflex se musí omluvit Okamurovi za označení Pitomio, rozhodl soud

Týdeník Reflex se musí předsedovi SPD Tomiu Okamurovi omluvit za to, že ho v roce 2012 nazval Pitomiem. Označení nesmí nadále používat, rozhodl v pondělí pravomocně pražský vrchní soud. Okamura se pak musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“. Pravomocně o tom rozhodl pražský vrchní soud.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:10 24. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně při projednávání  novele o zaměstnanosti.

Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně při projednávání novele o zaměstnanosti. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výraz Pitomio je podle odvolacího senátu vulgární zkomoleninou politikova jména, která může zasáhnout do jeho osobnostních práv. „Nejde o projev přípustné kritiky,“ prohlásil předseda senátu Jiří Čurda. Soud proto podle něj vyhověl v této části Okamurovu odvolání ve sporu s vydavatelstvím Czech News Center. Nicméně zamítl politikův požadavek na odškodnění 300 tisíc korun.

Okamura se má omluvit europoslancům Zdechovskému a Svobodovi za tvrzení o migrantech

Číst článek

Odvolací senát ale zároveň nesouhlasil s verdiktem prvoinstančního soudu v tom, že není nutné nařídit časopisu, aby už nikdy nemohl použít výraz Pitomio. Pražský městský soud dříve uvedl, že zákaz není potřeba například proto, že Reflex tak předsedu hnutí SPD neoznačil už několik let.

Okamurův právní zástupce Daniel Holý ale argumentoval tím, že takovýto verdikt byl v rozporu s dřívějším rozhodnutím Ústavního soudu. Na něj se obrátil politik zejména proto, že justice v původním verdiktu v obecné rovině připustila možnost použít zkomoleninu Okamurova jména v rámci oprávněné kritiky.

Soudy totiž zakázaly Reflexu, aby Okamuru označoval jako Pitomia, „ledaže takové označení bude projevem oprávněné kritiky“. Soudy proto musely o případu rozhodnout znovu.

Právní moci už dříve nabyla část rozsudku, podle které se Reflex musí předsedovi SPD omluvit za to, že o něm ve článcích z roku 2013 napsal, že byl poradcem bývalého premiéra Jiřího Paroubka a že „mu zkrachovala cestovka pro plyšáky“. Proti tomu se žádná ze stran nedovolala.

Sporné články vycházely v Reflexu na konci roku 2012 a v roce 2013. V říjnu téhož roku se podnikatel Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Momentálně je místopředsedou sněmovny a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Okamurova omluva

Okamura se pak musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky. Šéf SPD na facebooku reagoval na článek serveru z prosince 2017, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, kdy by částka přesáhla 100 tisíc korun. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20 tisíc korun.

Podvodný web HlídacíPes.org, napsal Okamura. Za svá slova se má podle soudu omluvit

Číst článek

Po vydání článku Okamura na sociální síti uvedl, že je web podvodný a „spojený s penězi George Sorose“.

„Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany,“ napsal mimo jiné šéf SPD. Přiložil také obrázek společností, jež jsou podle něj se Sorosem propojeny a jejichž cílem je podle něj „rozklad tradičních hodnot“.

„Reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Čurda.

Článek na serveru HlídacíPes.org sice podle něj obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech. Omluvu musí Okamura zveřejnit na svém facebookovém profilu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme