Pitr a Provod jsou v případu daňových deliktů z roku 1994 bez viny, rozhodl soud

Podnikatel Tomáš Pitr a jeho společník Miroslav Provod vyšli z obnoveného řízení bez trestu. Soud je po 18 letech zprostil obžaloby z krácení daně. Provod si přitom podle předchozího verdiktu odpykal téměř tři roky ve vězení. Pitr zůstává ve vazbě, zatím nepravomocně mu soud před několika týdny vyměřil tři roky za mřížemi za jiný hospodářský delikt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr na jednání pražského městského soudu | Foto: ČTK

Soudy oběma mužům za podvody na daních vyměřily v roce 2006 po pěti letech vězení, letos však s definitivní platností rozsudek zrušily. V případu se totiž objevily nové zásadní důkazy - znalecké posudky.

Pitrovi s Provodem dávala obžaloba za vinu, že uzavírali fiktivní smlouvy na zprostředkování reklamní kampaně na rostlinný olej. Tím si měli připravit půdu pro to, aby od státu žádali vrácení nadměrného odpočtu DPH.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledoval reportér Martin Drtina

Nakonec jim pomohl nový trestní zákoník, podle kterého už příprava tohoto daňového deliktu není trestná, a soudu proto nezbylo, než ho obžaloby zprostit.

„Nelze jednoznačně deklarovat, že obžalovaní jako zástupci společnosti Centrum a. s. uplatnili nadměrný odpočet i z těchto dvou faktur,“ vysvětlil soudce Tomáš Durdík, proč je jednání Pitra s Provodem pouze přípravou trestného činu.

Sám Pitr se hlavního líčení nezúčastnil, nadále je v českobudějovické vazební věznici. Provod, který si svůj trest již odpykal, k soudu přišel. Pokud bude dnešní verdikt pravomocný, může žádat stát o odškodnění za roky strávené ve vězení. Žalobkyně si ponechala lhůtu na případné odvolání.

Pitrovi zůstává tříletý trest, dva roky už si odseděl

Bez ohledu na dnešní rozsudek zatím Pitrovi zůstává nepravomocně uložený tříletý nepodmíněný trest, který mu v červnu soud vyměřil za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik, kterého se obnova netýkala. Téměř dva roky už ale strávil ve vazbě.

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí, po třech letech na útěku ho zadržely švýcarské úřady, které rozhodly o Pitrově vydání zpět do České republiky.

Odsouzený si ve Švýcarsku původně požádal o azyl, což mohlo vydání zkomplikovat. Žádost o azyl ale nakonec vzal zpět. Policie Pitra přivezla na počátku dubna ze Švýcarska, soud ho poté nechal ve vazbě z obavy, že by se mohl znovu pokusit utéct.

Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme