USA 0:1 Česko

Pitr: Agrofert usiluje o ovládnutí trhu s biopalivy

Agrofertu Andreje Babiše nejde jen o získání pěti lukrativních firem ze skupiny Unipetrol, ale o mocenské ovládnutí Čepra a Správy státních hmotných rezerv, aby tak mohl dostat pod kontrolu celý český trh s biopalivy. Alespoň se to domnívá podnikatel Tomáš Pitr, jehož skupinu premiér Jiří Paroubek obvinil z organizace schůzky lobbyisty Jacka Spyry, bývalého ředitele vládního kabinetu Zdeňka Doležela a poradce Roberta Piksy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEPRO

Tomáš Pitr tvrdí, že Andrej Babiš dosazuje do obou institucí svoje lidi - šéfem Čepra se po odchodu Tomáše Kadlece stal Pavel Švarc, člověk s Andrejem Babišem úzce spojený. Přestože tyto instituce nebude holding Agrofert vlastnit, mohou mu jít na ruku, například v cenách produktů, míní Pitr.

"Čepro už Babiš ovládl, už ho vlastně řídí, a Státní hmotné rezervy vlastně řídí člověk, kterého si tam účelově dosadili."

Pitr tím míní místopředsedu Správy státních hmotných rezerv Stanislava Svobodu. Ten je shodou okolností tchánem třetího účastníka schůzky Spyry s Doleželem - údajného vládního poradce Roberta Piksy. To, že jeho zeť byl účastníkem schůzek se Spyrou a Doleželem, ale Svoboda jako problém pro své působení v čele důležité státní instituce nevnímá.

"Nepociťuji žádný problém, protože zetě jsem si nevybral já, vybrala si ho moje dcera - což je samozřejmě vtip, ale já si myslím, že jestli někdo někde sedí, tak tam prostě sedí a je to jeho problém."

Obchodní ředitel holdingu Agrofert Jiří Haspeklo Pitrův výrok o snaze ovládnout skrz Čepro a Správu státních hmotných rezerv český trh s biopalivy odmítl. "Chodím na představenstva, jsem blízko panu Babišovi, ale toto jsem v životě neslyšel."

Více o případu Unipetrol uslyšíte na Radiožurnálu v dnešním dopoledním pořadu Pod kůži, krátce po půl jedenácté.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme