Pitr odmítl vydání ze Švýcarska, řízení může trvat i rok

Česká republika připravuje žádost o vydání podnikatele Tomáše Pitra. Na základě informací detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ho v pondělí ve Svatém Mořici zadržela švýcarská policie. Pitr, který byl v roce 2006 pravomocně odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu vězení, své okamžité vydání do vlasti odmítl. Řízení může trvat až rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr. (Archivní snímek z roku 2006)

Tomáš Pitr. (Archivní snímek z roku 2006) | Zdroj: ČTK

Pitr v Česku do věznice nikdy nenastoupil a od června 2007 se skrýval v zahraničí. Na uprchlého podnikatele byl vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko připravuje žádost o vydání podnikatele Pitra. K tématu hovořili na Rádiu Česko ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rádiu Česko řekl, že už včera odpoledne po informaci médií o zadržení Pitra ustavil speciální tým odborníků, který zpracuje takzvanou extradiční žádost.

“My v tuto chvíli zanalyzujeme veškeré kroky, které česká justice proti panu Pitrovi udělala, chceme nechat přeložit ony rozsudky. Všechno sestavíme do jednoho velkého komplexního dokumentu, který odešleme do Švýcarska,“ uvedl Pospíšil.

Pitr je nyní ve vydávací vazbě a české úřady mají 18 dní na to, aby dodaly potřebné podklady. Podle ministra ale česká strana požádala o prodloužení této lhůty. „Zmapování veškerých právních úkonů, které česká justice ve vztahu k panu Pitrovi dělala, nám zabere určitý čas,“ poznamenal Pospíšil.

Samotný proces vydávání podle něj může trvat měsíce. „Záleží opravdu na státu, který rozhoduje, jak bude ochoten rychle rozhodnout,“ dodal ministr.

Mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli na dotaz agentury ČTK hovořil až o jednom roce. Podle něj Pitr se svým okamžitým vydáním do vlasti nesouhlasil a odmítl ho.

Rozhodnutí mají v rukou Švýcaři

Existují ale pochybnosti, jestli Švýcarsko Pitra vůbec vydá. Server Aktuálně.cz v minulosti už informoval o tom, že švýcarské úřady rozhodly, že Pitrovy trestné činy jsou už promlčené. Podle serveru by však mohlo Švýcarsko českého podnikatele vyhostit ze země, protože tam pobývá na falešné doklady.

Tomáš Pitr (nar. 1971)
Pitr dostal 6 let vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000. Celá kauza souvisí s pádem Investiční a Poštovní banky (IPB).

Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák pro server Týden.cz řekl, že kontroverzní podnikatel nikdy do Česka vydán nebude. Daňové podvody, za které byl Pitr u nás odsouzen, prý už nejsou ve Švýcarsku trestné. To je podle Randáka také důvod, proč se uprchlík schovával právě v této zemi.

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta nicméně včera prohlásil, že policie má ze Švýcarska garance, že by Pitr měl být za své činy vydán. Informaci pro Rádio Česko potvrdil i mluvčí útvaru Pavel Hanták.

“Ze švýcarské strany jsme byly ubezpečeni, že vydání Pitra do České republiky by neměl být problém a nemělo by tomu nic bránit, nicméně jsou to otázky, které musí směřovat na jiné kompetentní orgány. My jako Policie České republiky jsme svou práci udělali a teď už je to na jiných,“ podotkl Hanták.

Pospíšil vidí šance 50 na 50

Ministr Pospíšil je v odhadech, zda se Pitra podaří dostat zpět do Česka, opatrný. Jak připomněl, Švýcarsko je suverénní stát a podle mezinárodní úmluvy z roku 1957 má právo se svobodně rozhodnout, zda dotyčného vydá, či nikoliv.

„Má-li pan Šlachta záruky přímo od ministra spravedlnosti Švýcarska, je to v pořádku, ale já toto nepředpokládám, a proto prosím buďme realističtí. Udělejme všechno proto, abychom dotyčného získali, ale nedělejme nyní odhady a silná prohlášení. Vidím to v tuto chvíli padesát na padesát,“ řekl Pospíšil.

Kromě daňových deliktů soudy v minulosti řešily i další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal letos v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení. Média rovněž Pitra označují za spolupracovníka zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, o němž píší jako o jednom z údajných šéfů českého podsvětí.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme