Pitva totožnost mrtvých dětí zatím neprokázala

Ani po provedené pitvě není jisté, že ostatky nalezené u obce Brankovice na Vyškovsku patří sourozencům Janu a Dagmar Vosmanským. Těla ve spacích pytlích v neděli objevil náhodný chodec. Podle policie však další důkazy svědčí o tom, že jde skutečně o pohřešované sourozence. Pravděpodobnou příčinou násilné smrti nalezených dětí bylo udušení. Po sourozencích policie pátrala od 30. července, kdy si svým belgickým švagrem Stephanem Knaepenem vyjeli na výlet po jihomoravských památkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sourozenci Vosmanští | Foto: Markéta Kaclová

Podle vyšetřovatele Františka Dostala byla těla ve značném stádiu rozkladu. K potvrzení totožnosti obětí proto budou nutné další testy, včetně expertizy DNA, které potrvají asi dva týdny. "Výsledky pitvy nasvědčují násilnému jednání, nemohly si to děti způsobit samy. Dá se předpokládat, že příčinou smrti by mohlo být udušení, ovšem ta zatím není potvrzena, protože orgány důležité pro život zachovány nebyly".

Nález těl i všech věcí ještě zesiluje podezření, že děti zabil a ukryl jejich belgický švagr. Tábořiště je přitom na přímou viditelnost od místa, kde byla skupina naposledy prokazatelně viděna. V místě nálezu nebyla při srpnovém rozsáhlém pátrání nasazena policejní rojnice, ale jen vrtulník s termovizí. Kriminalista Jiří Hrubeš přesto tvrdí, že pátrání postupovalo logicky - policisté museli na základě často protichůdných informací prohledat na 300 čtverečních kilometrů. "Směrovalo nás to na vedlejší, i když ne příliš vzdálené prostory, ale bohužel tento prostor nebyl v tom prvotním a maximálním našem zájmu, odpovídalo to výsledkům šetření".

Svých podřízených se v tomto případě zastal i policejní prezident Jiří Kolář. Jak dnes přiznal, nebylo v silách policie pátrat po sourozencích Vosmanských všude. Vymezená lokalita měla rozlohu 300 kilometrů čtverečních a podle Koláře nebylo možné propátrat celý tento prostor se stejnou pozorností.

Tisková mluvčí jihomoravské policejní správy Dagmar Bartoníková už dříve uvedla, že věci, nalezené na místě, skutečně nasvědčují tomu, že jde o pohřešované sourozence. "Těla byla v pokročilém stádiu rozkladu, ale tady se dá usuzovat na to, že jde skutečně o pohřešované děti podle několika věcí, které byly přímo na místě nalezeny. Jednak samotná těla byla ve spacích pytlích a na místě byly i další věci, o nichž předpokládáme, že patřily pohřešovaným dětem. Byl to například vařič, jídelní miska a další drobnosti. Stoprocentní jistotu ovšem nemáme, protože věci zatím nebyly ztotožněny rodinou."

Příbuzní sourozenců Vosmanských byli nálezem zdrceni. Ačkoli pitva dosud neprokázala, že to jsou ostatky jedenáctiletého Jana a třináctileté Dagmar, předměty nalezené u těl nasvědčují, že jde o jejich potomky. Jak řekl otec dětí, Vladimír Vosmanský, rodina do poslední chvíle doufala, že se najdou živí. Případ nechtěl více komentovat. Po synovi a dceři dlouho pátral sám. Stejně jako policie a pracovníci Interpolu byl ale neúspěšný.

Markéta Kaclová, Ivan Holas, Marika Táborská, Alžběta Kobzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme