Pivo levnější nebude. Plán Babiše a ODS přes Pilného neprošel, označil ho za populismus

Sněmovna neschválila návrh opoziční ODS na snížení spotřební daně z piva. Občanští demokraté chtěli návrhem mimo jiné kompenzovat restauracím zavedení elektronické evidence tržeb. Proti byl ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO. Návrh označil za populismus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Poslanecké sněmovny 29. ledna 2016. Na snímku Andrej Babiš a transparent EET - levnější pivo

Jednání Poslanecké sněmovny 29. ledna 2016. Na snímku Andrej Babiš a transparent EET - levnější pivo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Když mi někdo posílá do rozpočtu náklady 780 milionů, které se nijak neprojeví u koncových spotřebitelů, tak jsem přirozeně proti a jsem rád, že tento názor začala sdílet i sociální demokracie, která se obává, že na ty platy bude méně, nebo nebude nic, když se budou přijímat takové zákony,“ uvedl Pilný pro Radiožurnál.

Úspora: 30 haléřů

Podle vlády by se snížení sazby na půllitru piva projevilo poklesem ceny asi o 30 haléřů. Předchozí ministr financí Andrej Babiš z ANO navrhoval několikrát snížení DPH u piva pro bary a restaurace. Na konci roku 2016 při zavádění elektronické evidence tržeb argumentoval, že by to byla kompenzace pro ty, kteří neprodávají jídlo.

„Chodím po hospodách, tak pro mě je to samozřejmě velice cenná zkušenost mluvit s těmi lidmi, kteří EET provozují. Teď jsme byli v typické hospodě, kde mají jenom točené pivo a mě samozřejmě mrzí, že jsme nesnížili to DPH na pivo, takže já to budu znovu navrhovat,“ řekl v prosinci 2016 Novinkám Babiš.

Jeho plán bylo snížení nejprve z 21 % na 10 %, následně na 15 % DPH.

Pro návrh byl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Podle něj by to umožnilo pivovarům zdražovat až později, než to bude nezbytně nutné.

Václav Štefan, Jan Bartoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme