Omezení pro netestované školáky je nutné, zodpovědnost je na rodičích, apelovali Plaga i Rakušan

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) a předseda STAN Vít Rakušan shodně apelovali na rodiče, aby nechali v souvislosti s návratem do škol otestovat své děti. V diskusním pořadu Partie televize CNN Prima News v neděli zdůraznili, že testy jsou neinvazivní. Plánovaná omezení pro netestované děti označil Plaga za věc, která je sice nepříjemná, ale dává podle něj smysl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na tiskové konferenci k protiepidemickým opatřením ve školách

„Měli bychom být ostražití. Chtěl bych vybídnout všechny, abychom to nebrali na lehkou váhu,“ řekl ministr Plaga (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Plaga míní, že společnost by neměla být přehnaně optimistická ohledně podzimní situace na školách a možných komplikací souvisejících s další vlnou pandemie.

„Měli bychom být ostražití. Chtěl bych vybídnout všechny, abychom to nebrali na lehkou váhu,“ řekl s tím, že minulé léto se také zdálo, že covid-19 už nebude.

Žáci, kteří odmítnou testování, nebudou moct ve školách cvičit a zpívat. Při jídle si mají držet odstup

Číst článek

„Scénáře se budou odvíjet podle toho, jak dopadne screeningové šetření v září,“ odpověděl ministr na dotaz, zda existuje plán pro případné opětovné zavření škol.

Preventivní antigenní testování žáků a studentů se má konat 1. nebo 2. září a dále 6. a 9. září. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

Pro netestované rouška

Školy se mohly rozhodnout i pro přesnější PCR metodu, takové testování si ale musí zajistit samy a za jeden test zpětně dostanou od ministerstva 200 korun.

Pražský magistrát nedávno upozorňoval, že městské části dosud nedostaly ani peníze za PCR testování v uplynulém školním roce. Plaga v neděli uvedl, že ministerstvo školám peníze odeslalo v minulém týdnu.

Pokud se žáci nenechají testovat, ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Budou mít rovněž zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat.

„Jaká je jiná varianta, pokud se dítě nechce nechat testovat a není očkované? Pokud bychom zakázali přístup dítěte do školy, jde o omezení jeho práva na vzdělání a je to nedůvodný zásah,“ podotkl Plaga.

Zodpovědnost rodičů

Rakušan souhlasil, že když se dítě dostane do nekomfortní situace v kolektivu, nesou za to odpovědnost jeho rodiče. Proto je požádal, aby dítě nechali otestovat i kvůli bezpečí jejich domácnosti, spolužáků dítěte, učitelů či prarodičů.

Vojtěch k začátku školy: Při vyšších záchytech bude testování pokračovat, manuál rozešleme tento týden

Číst článek

Ministerstvo školám v úterý odeslalo manuál, který obsahuje doporučení a povinnosti pro provoz. Podle Rakušana jej není reálné v praxi dodržovat, například co se týče požadavku na homogenní skupiny studentů. Zmínil, že například maturanti mají semináře napříč třídami.

„Je pravdou, že dodržování naráží na bariéry lidských zdrojů na školách a na prostorové kapacity,“ připustil Plaga. Ohledně homogenity je proto podle něj opatření pouze doporučující.

„Je to na ředitelích, na podmínkách v konkrétních školách,“ řekl. Pokud se děti promíchají později po výuce, například na kroužcích, leží odpovědnost na rodičích, nikoliv na ministerstvu školství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme