Plán na novou vládu v čele s diplomatem J. Kohoutem zkrachoval

Plán na novou vládu v čele s diplomatem Janem Kohoutem zkrachoval. Vedení sociální demokracie dohodu s původními koaličními partnery neschválilo - večerní schůzka tak nevedla k žádnému výsledku. Předsednictvo ČSSD rozhodlo dál prosazovat svou představu proevropské vlády bez stranických lídrů. Přestože celostátní výbor KDU-ČSL vyjednaný scénář sestavení nové vlády za účasti stávajících ministrů následně posvětil - rozhovory bývalých koaličních partnerů byly bezvýsledné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout | Foto: Michal Kamaryt

Jak přiznal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, i premiér Gross měl ke koaliční dohodě výhrady. Nemyslí si ale, že by situace vedla k předčasným volbám: "Já se domnívá, že v této situaci nelze hovořit o tom, že by se přiblížily předčasné volby. Na to by musela existovat poměrně silná dohoda v parlamentu. žádná taková dohoda není a ani jí nevidím na dohled," upozornil Sobotka.

Do Strakovy akademie nepřijel na jednání žádný z jejich předsedů. Tři čtvrtě hodinové diskuse se naopak účastnil Bohuslav Sobotka za ČSSD, Jan Kasal za KDU-ČSL a Karel Kühnl za US-DEU. Předsednictvo ani poslanecký klub ČSSD před tím neschválili dohodu o nové vládě. To Bohuslav Sobotka vysvětlil tím, že personální požadavky KDU-ČSL byly nepřijatelné. Socialistům vadilo, že i v novém týmu mají být lidovečtí místopředsedové Libor Ambrozek a Milan Šimonovský.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal po zasedání uvedl: "Bohužel jsme byli informováni, o tom, že stranická grémia sociálních demokratů odmítla to, co včera předseda sociální demokracie svými ústy veřejnosti slíbil."

Současnou vládu opouštějí unionisté. Jejich ministři spravedlnosti a obrany Pavel Němec a Karel Kühnl podali demisi. Spolu s rezignačním dopisem předali na Úřad vlády informaci o vůli Unie svobody-DEU vytvořit většinovou nekomunistickou vládu.

Dohodu o nové vládě považoval za přijatelnou alternativou i prezident Václav Klaus. Jak Radiožurnálu řekl šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek, hlava státu se k celé situaci vyjádří až v pátek ráno.

ODS není nedohodou bývalých koaličních stran překvapena. Občanští demokraté navrhli způsob řešení vládní krize vytvořením jakési technokratické vlády. Jejím cílem by byla příprava předčasných voleb. Šéf ODS Mirek Topolánek exluzivně Radiožurnálu řekl, že tento návrh se možná znovu dostane ke slovu: "Já jsem dostal od prezidenta Klause odpověď na svůj dopis, která mimo jiné hovoří o tom, že pokud by selhala dohoda stran bývalé koalice, tak je rád, že je na stole varianta, o které je možno jednat. My jsme k jednání připraveni."

Vedle dohody současných koaličních stran tu stále existuje varianta menšinové vlády. ČSSD by ale musela požádat o podporu komunisty, kteří podmiňují eventuální spolupráci spojením s konkrétním návrhem zákona. Šéf strany Miroslav Grebeníček je konkrétnější: "Pokud by přece jenom tato vláda chtěla vyjednávat napříč politickým spektrem, tak jsem doporučil k úvaze to, že by museli přijít s vládním návrhem zákona o majetkovém přiznání."

Milan Kopp, Helena Šulcová, Lucie Weissová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme