Plán zahraničních misí armády prošel sněmovnou bez problémů

Sněmovna schválila plán zahraničních vojenských misí na příští rok. Ruku pro něj zvedlo 122 poslanců. Celkem by se mělo v roce 2010 zahraničních misí účastnit více než tisíc vojáků pro 2 největší mise, ve kterých Češi působí - KFOR v Kosovu a ISAF v Afghánistánu. Další jednotlivci mají sloužit v jiných operacích či pozorovatelských misích. Češi se například poprvé zapojí do práce britského velitelství námořní operace EU u pobřeží Somálska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistání vrtulníku Mi-17 na plochy

Přistání vrtulníku Mi-17 na plochy | Foto: Ivan Pospíchal

Ministru obrany Martinu Bartákovi se po hlasování sněmovny velmi ulevilo: "Byla to jedna z priorit našeho resortu a myslím si, že naši vojáci důstojně reprezentují naši zemi a že si to zaslouží, a ta nejistota, které byli vystaveni minulý rok, se nebude opakovat."

Nadšení neskrýval ani předseda sněmovního výboru pro obranu, občanský demokrat Jan Vidím: "Už v tuhle chvíli naši spojenci vědí, že jsme spolehlivý partner - narozdíl od loňského prosince. Naši vojáci vědí, že se neocitnou v nebezpečných místech této planety bez mandátu."

Spokojení byli tentokrát i sociální demokraté. "Ten materiál je materiálem kompromisním, který vyšel vstříc hlavním požadavkům sociální demokracie," říká šéf zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček.

Jediní, kdo byli proti, byli komunisté. O plánu zahraničních misí bude ještě rozhodovat Senát.

K tématu si můžete také přečíst:
Vláda schválila plán vojenských misí v zahraničí pro příští rok
Sněmovna nakonec vojenské mise schválila
Vláda schválila přepracovaný plán armádních misí
Rýsuje se politická dohoda o zahraničních misích českých vojáků
Topolánek ostře kritizoval ČSSD za postoj k zahraničním misím armády
Paroubek přijal omluvu Topolánka za výroky o misích
Vláda chystá redukci počtu vojáků v afghánských misích
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme