Plánované šetření ve zdravotnictví zhorší příští rok péči o pacienty, varuje ČLK

Šetření ve zdravotnictví, které plánuje na příští rok ministerstvo, zhorší péči o pacienty. Tvrdí to Česká lékařská komora (ČLK). Lékaři o tom budou mluvit tento víkend na svém sjezdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: ČTK

Šetření ve zdravotnictví bude hlavním tématem víkendového sjezdu České lékařské komory. Nová úhradová vyhláška pro příští rok – tedy předpis, podle kterého dostávají nemocnice a lékaři zaplaceno za péči – víc peněz nepřinese. Některá zdravotnická zařízení se mají dokonce zrušit.

„Především se těžko můžeme smířit s tím, že tady rok probíhala nějaká tajná jednání o veřejných penězích. Nikdo nebyl informován. Já nevím, proč pojišťovny a ministr zdravotnictví dělají z občanů pitomce, protože zdravotnictví není majetek zdravotních pojišťoven, a máme tedy právo vědět, proč zrovna v našem městě má být zrušena nemocnice,“ řekl prezident komory Milan Kubek.

Prezident komory řekl, že doktorům nevadí změny v nemocnicích, ale způsob, jakým se dělají. A reformy kritizuje i kvůli sociálnímu rozměru.

„Nejohroženější jsou nemocní lidé, staří lidé, chudí lidé. Protože když je někdo zdravý a bohatý, tak zdravotnictví nepotřebuje. Když je někdo nemocný, ale bohatý, tak si je schopen všechno zaplatit. Ale ti nejslabší lidé, ti prostě současnou vládu nezajímají,“ podotkl Kubek.

Podle ministerstva zdravotnictví úsporná opatření léčení pacientů neohrozí. Naopak, specializovaná péče se soustředí do center, kde na ni bude ve skutečnosti víc peněz.

Lenka Jansová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme