Plánovaný pochod Plzní vyvolává další protesty

Členové Konfederace politických vězňů protestují proti sobotnímu pochodu pravicových radikálů Plzní. Extremisté hodlají 19. ledna projít městem, ze kterého bylo v roce 1942 do Terezína transportováno přes dva a půl tisíce Židů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobouřený je předseda Plzeňské pobočky Konfederace politických vězňů Josef Černohorský řekl Českému rozhlasu: " My političtí vězni, ostře protestujeme proti provokativnímu pochodu neonacistů dne 19. ledna v Plzni - právě ve výroční den deportace židovských spoluobčanů z našeho města v roce 1942."

Podle vedoucího odboru veřejných služeb Úřadu městského obvodu Plzeň 3 Radima Lisenka petice ani jiné protesty obyvatel nemohou vést ke zrušení akce, případně jejímu zákazu: "Účel toho pochodu je proti omezování svobody slova, tedy nic, co by bylo nezákonné. A my, jako úřad, jediné, co můžeme udělat, je, že to vezmeme na vědomí. U tohoto se nic nepovoluje, pouze se bere na vědomí. V případě, že by byl v oznámení účel nezákonný, tak potom to teprve můžeme zakázat. Pokud by na místě samozřejmě docházelo k porušování zákona, tak až na tom místě můžeme shromáždění rozpustit," zdůraznil v polovině prosince Lisenka.

Organizátoři demonstraci do Plzně údajně svolali jako reakci na listopadový zásah policie, která zabránila neonacistům v pochodu pražským Židovským Městem. Navíc vyzývá účastníky demonstrace, kteří vlastní zbrojní pas, aby si na úřadě vyřídili povolení mít u sebe zbraň. Prý se bojí, že by demonstranti mohli být napadeni.

Na začátku listopadu loňského roku se v Praze střetli neonacisté s levicovými radikály. Policie zatkla zhruba 250 až 300 osob. U některých z nich našla zbraně jako teleskopické obušky, podomácku vyrobenou pyrotechniku, sekyrky, tyče či plynovou pistoli. Při potyčkách se vzájemě zranili čtyři demonstranti, napadeni byli i dva přihlížející občané a tři své zraněné příslušníky měla i policie.

Milan Kopp, Jiří Blažek, Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme