Plastové kelímky jsme zvolili kvůli větru. Papírové mohly shořet, skleničky jsou drahé, vysvětluje Hrad

Pondělní pieta na Pražském hradě za téměř 30 tisíc obětí covidu v Česku se setkala kromě pozitivních reakcí také s kritikou kvůli použití plastových kelímků na pivo. Proč Hrad zvolil právě tyto nádoby? „Papírové kelímky by mohly shořet, skleničky jsou drahé,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz mluvčí prezidentské kanceláře Vít Novák. Také odmítl, že se kelímky zkroutily teplem od svíček. Návštěvníci již svíčky na Hradě neuvidí, byly přes noc odklizeny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svíčky za oběti koronaviru v Česku hořely na Pražském hradě v plastových kelímcích | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražský hrad zaplnilo během pondělí 29 711 svíček za oběti pandemie koronaviru. První z nich zapálil prezident Miloš Zeman. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších lidí.

OBRAZEM: Skoro 30 tisíc svíček připomnělo na Hradě oběti koronaviru. První zapálil prezident Zeman

Číst článek

Oheň všech svíček ale plápolal v půllitrových plastových kelímcích podobných těm od piva na festivalových akcích. Pieta se proto záhy stala terčem kritiky.

„Uctít památku zemřelých na nádvoří Pražského hradu z 30 tisíc jednorázových plastových pivních kelímků nám ale přijde neuctivé k pozůstalým i přírodě,“ uvedli na twitteru ekologové z organizace Greenpeace.

Server iROZHLAS.cz proto požádal o vysvětlení nejprve prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který ale na dotazy nereagoval.

Proč se Hrad rozhodl použít plastové kelímky, nakonec v zaslaném e-mailu vysvětlil mluvčí prezidentské kanceláře Vít Novák. Důvodem byl podle něj vítr.

„Na III. nádvoří Pražského hradu je prakticky neustále velmi větrno. Věděli jsme, že samotné svíčky by na nádvoří určitě nevydržely hořet ani pár minut. Proto je bylo potřeba před větrem alespoň částečně ochránit,“ napsal.

„Papírové kelímky by mohly shořet, skleničky jsou drahé. Plastové kelímky se vám můžou zdát ošklivé, ale pouze kelímek o objemu 0,5 litru je dostatečně vysoký (cca 15 cm), aby svíčku ochránil před větrem. Zkoušeli jsme i menší, ale ty se neosvědčily,“ dodal.

Důležité také podle dřívějšího vyjádření bylo, aby kelímky zachytily rozteklý vosk. Kvůli větru byly k dlažbě přilepené i páskou.

Na sociálních sítích se také objevily fotografie zkroucených kelímků, které se podle některých musely poničit teplem od svíčky. To ale Novák odmítl.

Česko má za pondělí 1532 případů covidu. K očkování se mohou přihlásit lidé starší 45 let

Číst článek

„Kelímky se nacházely v místě, kde zrovna foukalo velmi intenzivně a svíčky zde nešly ani zapálit. Bohužel, s tak silným větrem jsme nepočítali. Kolegové se proto snažili kelímky trochu zmáčknout, aby v nich vítr tolik neproudil,“ uvedl s tím, že zničených kelímků bylo podle něj 20 nebo 30.

A komentoval také nešetrnost k přírodě, o které mluvili ekologové: „Kelímky zčásti použijeme v produkčních sklenících, ostatní se samozřejmě třídí.“

Návštěvníci tuto svíčkovou pietu ale již neuvidí, z Pražského hradu zmizela.

„Svíčky dohořely a jsou odklizeny. Vše se stihlo přes noc,“ dodal mluvčí prezidentské kanceláře Vít Novák.

Na 30 tisíc kusů svící dodala Hradu firma Krab Brno, upozornil na twitteru Hlídač státu. Cena včetně DPH byla 128 865 korun.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme