Konec jednorázového plastového zboží? Senát přijal unijní směrnici, která má pomoci životnímu prostředí

Plastové výrobky na jedno použití zřejmě zmizí z obchodů. Brčka nebo třeba vatové tyčinky mají podle unijní směrnice, kterou ve středu podpořil Senát, nahradit ekologičtější a cenově dostupné varianty. Cílem opatření je snížit znečištění oceánů plasty.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastové příbory. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD je při řešení nutné jednat i s výrobci plastového zboží.

„Výrobci zavedli tyto jednorázové produkty a produkují velké množství zboží v těchto obalech, z čehož mají velké zisky. Je naším právem i povinností od nich žádat, aby se podíleli na řešení toho, co svoji výrobou způsobují. Tím je nechci kárat, mnohým občanům obaly vyhovují, ale ochrana životního prostředí a lidského života je daleko cennější.“

Podpora směrnice je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO prvním krokem. Resort pracuje na několika souvisejících zákonech.

„Bude to zákon o výrobcích s ukončenou životností a bude to také novela zákona o obalech. Jsme evropskými šampióny v třídění především plastů, takže stovky tisíc žlutých kontejnerů fungují dobře. Patříme dokonce mezi tři nejlépe třídící země v Evropě,“ prozradil Brabec před novináři.

Podle senátora Zbyňka Linharta za hnutí Starostové a nezávislí je ale třeba také zajistit, aby Česko zvládalo vytříděný odpad zpracovat a nemuselo ho vyvážet do ciziny, zejména do Asie.

Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil s omezením plastů souhlasí. Upozorňuje ale na rizika moc velké regulace: „Může například způsobit to, že bude potřeba vyrábět pouze plastové lahve s uzávěry, které jsou pevně připojeny k oné samotné lahvi. Na fotbalových nebo tenisových zápasech by pak prodávali plastovou lahev bez víčka.“

Evropská komise chce po členských státech, aby do roku 2025 zajistily sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, třeba pomocí vratných záloh.

vto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme