Jak bude mít prezident vysoký důchod a na co má nárok po odchodu z úřadu? Náhrady jsou 20 let stejné

Prezident Miloš Zeman už za tři dny předá funkci svému nástupci Petru Pavlovi. Benefity, které mu zůstanou po skončení úřadu, upravuje zákon z roku 2004. Podle něj mají bývalí prezidenti nárok na doživotní rentu 50 tisíc korun měsíčně a dalších 50 tisíc na paušální náhrady.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně ČR.

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně ČR. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Plat českého prezidenta je kolem 340 tisíc korun, dalších zhruba 320 tisíc jsou paušální náhrady, kterou souvisí s výkonem funkce. To jsou například výdaje na dopravu při tuzemských i zahraničních cestách, výdaje na reprezentaci, ubytování, stravu, na odbornou administrativní práci.

Poslední den prezidenta Zemana na Hradě. Po odchodu si chce zřídit kancelář

Číst článek

Jsou v tom také zahrnuté výdaje na osobního asistenta či nákup odborné literatury. To je finanční plnění.

Zároveň má prezident nárok i na naturální odměny, jako je služební vozidlo s řidičem (i k osobním účelům), a může využívat nemovitosti, které tvoří sídlo prezidenta. To je typicky Pražský hrad nebo zámek Lány.

Celkem má tedy prezident měsíčně k dispozici zhruba 660 tisíc korun. Částky podléhají patnáctiprocentní dani z příjmu, ale jsou osvobozeny od zdravotního a sociálního pojištění.

Národní rozpočtová rada vlády ale doporučila, aby se tyto odvody vztahovaly i na prezidentský plat a také rentu, kterou měsíčně pobírá exprezident.

„Renta a náhrady podléhají obvyklým daňovým srážkám. Prezidenti pouze neplatí sociální a zdravotní pojištění. Zástupci koaličních stran ale povedou na toto téma debatu v souvislosti s návrhy na konsolidaci veřejných rozpočtů,“ potvrdila mluvčí ministerstva práce Eva Davidová.

V případě, že by padla zákonná výjimka, díky které prezidenti neplatí sociální a zdravotní pojištění, získal by stát na odvodech z prezidentského platu zhruba 37 tisíc měsíčně.

Benefity bývalé hlavy státu

Benefity po skončení mandátu upravuje samostatný zákon z roku 2004, který přiznává bývalým prezidentům, tedy Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi, doživotní rentu ve výši 50 tisíc korun a dalších 50 tisíc na paušální náhrady, které jsou určeny třeba na provoz prezidentské kanceláře.

Mynář si za své působení na Hradě vydělal přes 17 milionů. Ve funkci zřejmě skončí ve čtvrtek

Číst článek

Tyto náhrady se téměř 20 let nezměnily. Kromě toho mají také bývalí prezidenti nárok na ochranku, auto s řidičem, nebo jen samotné auto.

Miloš Zeman bude také pobírat starobní důchod, který bude podle ministerstva práce patřit k těm nadprůměrným, a to vzhledem k jeho příjmům v produktivním věku, kdy zastával vysoké politické funkce.

Výsluha pro bývalé prezidenty se skoro 20 let nezměnila a valorizovat prezidentských důchodů se neplánuje.

Piráti sice před Vánocemi zveřejnili plán na úpravu prezidentských funkcí, kde mimo jiné navrhují i zvýšit tyto částky na 65 tisíc korun, ale podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka je to spíš okrajová záležitost a v tuto chvíli to není priorita.

Exprezidenti v zahraničí

Velmi podobné částky jako v Česku mohou očekávat polští exprezidenti, s tím rozdílem, že navíc dostanou jednorázové odstupné ve výši 300 tisíc korun.

O něco lépe na tom jsou bývalí slovenští prezidenti, jejichž plat se odvíjí od poslaneckého. Aktuálně je to v přepočtu přes 90 tisíc korun, ovšem nedostanou náhrady na provoz kanceláře.

Téměř dvě třetiny Čechů věří, že Petr Pavel bude dobrým prezidentem, ukazuje průzkum Medianu

Číst článek

Částky rostou i směrem na Západ. Němečtí exprezidenti Joachim Gauck, Horst Köhler a Christian Wulff si přijdou v přepočtu na 460 tisíc korun měsíčně každý.

Na podobnou částku mohou dosáhnout bývalí francouzští prezidenti, pokud se rozhodnou využít práva na doživotní místo u tamního ústavního soudu, a k tomu jim stát zařídí rezidenci a kancelář.

V tomto porovnání mohou jako chudí příbuzní působit za Atlantikem, bývalí šéfové Bílého domu dostávají rentu rentu o desetinu nižší, v přepočtu asi 420 tisíc korun, které musí zdanit.

Ve skutečnosti si ale často vydělají mnohem více prodejem knih a veřejným vystupováním.

Iveta Vávrová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme