Platy vrcholných politiků mají vzrůst o devět procent, rozhodl Senát. Čeká se na podpis prezidenta

Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok pravděpodobně pouze o devět procent, jak to schválila sněmovna. Senát na tom ve středu nic nezměnil. Novelu neschválil, neodmítl ani neupravil. K přijetí návrhu na postupné navyšování platů v příštích dvou letech chyběl jeden hlas. Vládní platovou novelu, kterou horní komora neschválila ani neodmítla, tak zřejmě počátkem příštího týdne dostane k podpisu prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sněmovní verze počítá s tím, že platy vrcholných politiků vzrostou příští rok zhruba o devět procent, nikoli o původně schválenou pětinu. Základní měsíční plat například poslance a senátora by se měl zvýšit o 6500 korun na 82 400 korun místo na 90 600 korun.

Poslanci schválili zpomalení růstu platů vrcholných politiků. Polepší si ,jen‘ o devět procent

Číst článek

Senátní hospodářský výbor doporučoval v příštím roce navýšení o 10,5 procenta. Základní plat zákonodárce by se tak zvýšil na 84 tisíc korun měsíčně. V přespříštím roce by činil 87 300 korun, pokud by i pro rok 2020 zůstal zachován základ pro výpočet platové základny pro příští rok.

Podle předsedy senátního výboru Vladislava Vilímce z ODS by to zabránilo skokovému nárůstu platů politiků v roce 2020 i tomu, že Parlament bude možná koncem příštího roku platy znovu řešit. Senátor Tomáš Czernin z TOP 09 to označil za „nedůstojné populistické divadlo“.

„Ať přijmeme, co přijmeme, problém nevyřešíme,“ uvedl také místopředseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. Navrhoval ale schválení novely, protože její vrácení sněmovně by Senát vystavovalo různým obviňováním.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer z ODS naopak prosazoval zamítnutí novely, aby se tolik nerozevíraly nůžky mezi příjmy politiků a soudců nebo státních zástupců.

Šéf senátorů KDU-ČSL Petr Šilar označil za problematické, že se výše platů projednává až těsně před koncem roku. Vláda a sněmovna podle něj pozdním projednáním návrhu způsobily, že celá diskuse je nedůstojná a zaznívají v ní populistické hlasy.

Novelu ještě musí podepsat prezident

Protože Senát novelu neschválil, neodmítl ani neupravil, předloha poputuje k prezidentovi jako přijatá před uplynutím měsíční lhůty, kterou horní komora na projednávání zákonů má. Ta v případě novely uplyne v neděli 16. prosince.

Pokud by horní komora předlohu pozměnila nebo zamítla, poslanci se k jejímu opětovnému projednání chtěli sejít 28. prosince tak, aby mohla být přijata včas do konce roku.

Sněmovní verze počítá s tím, že platová základna by ještě v příštím roce představovala 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. Podle senátního výboru by se měla zvýšit na 2,55násobek v příštím roce a na 2,65násobek v roce 2020. Podle platného zákona měl koeficient vzrůst na 2,75násobek, což by v případě přijetí novely mělo platit od roku 2020.

Projednáním novely letošní první prosincová schůze Senátu skončila, druhá bude za týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme