Platy vrcholných politiků mají vzrůst o devět procent, rozhodl Senát. Čeká se na podpis prezidenta

Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok pravděpodobně pouze o devět procent, jak to schválila sněmovna. Senát na tom ve středu nic nezměnil. Novelu neschválil, neodmítl ani neupravil. K přijetí návrhu na postupné navyšování platů v příštích dvou letech chyběl jeden hlas. Vládní platovou novelu, kterou horní komora neschválila ani neodmítla, tak zřejmě počátkem příštího týdne dostane k podpisu prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sněmovní verze počítá s tím, že platy vrcholných politiků vzrostou příští rok zhruba o devět procent, nikoli o původně schválenou pětinu. Základní měsíční plat například poslance a senátora by se měl zvýšit o 6500 korun na 82 400 korun místo na 90 600 korun.

Poslanci schválili zpomalení růstu platů vrcholných politiků. Polepší si ,jen‘ o devět procent

Číst článek

Senátní hospodářský výbor doporučoval v příštím roce navýšení o 10,5 procenta. Základní plat zákonodárce by se tak zvýšil na 84 tisíc korun měsíčně. V přespříštím roce by činil 87 300 korun, pokud by i pro rok 2020 zůstal zachován základ pro výpočet platové základny pro příští rok.

Podle předsedy senátního výboru Vladislava Vilímce z ODS by to zabránilo skokovému nárůstu platů politiků v roce 2020 i tomu, že Parlament bude možná koncem příštího roku platy znovu řešit. Senátor Tomáš Czernin z TOP 09 to označil za „nedůstojné populistické divadlo“.

„Ať přijmeme, co přijmeme, problém nevyřešíme,“ uvedl také místopředseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. Navrhoval ale schválení novely, protože její vrácení sněmovně by Senát vystavovalo různým obviňováním.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer z ODS naopak prosazoval zamítnutí novely, aby se tolik nerozevíraly nůžky mezi příjmy politiků a soudců nebo státních zástupců.

Šéf senátorů KDU-ČSL Petr Šilar označil za problematické, že se výše platů projednává až těsně před koncem roku. Vláda a sněmovna podle něj pozdním projednáním návrhu způsobily, že celá diskuse je nedůstojná a zaznívají v ní populistické hlasy.

Novelu ještě musí podepsat prezident

Protože Senát novelu neschválil, neodmítl ani neupravil, předloha poputuje k prezidentovi jako přijatá před uplynutím měsíční lhůty, kterou horní komora na projednávání zákonů má. Ta v případě novely uplyne v neděli 16. prosince.

Pokud by horní komora předlohu pozměnila nebo zamítla, poslanci se k jejímu opětovnému projednání chtěli sejít 28. prosince tak, aby mohla být přijata včas do konce roku.

Sněmovní verze počítá s tím, že platová základna by ještě v příštím roce představovala 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. Podle senátního výboru by se měla zvýšit na 2,55násobek v příštím roce a na 2,65násobek v roce 2020. Podle platného zákona měl koeficient vzrůst na 2,75násobek, což by v případě přijetí novely mělo platit od roku 2020.

Projednáním novely letošní první prosincová schůze Senátu skončila, druhá bude za týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme