Platy ve veřejné sféře porostou, dohodla se koalice. Stát zároveň zruší přes tisíc pracovních míst

Zástupci koalice ANO a ČSSD se dohodli na růstu platů ve veřejné sféře. Do zvýšení by mělo příští rok putovat průměrně o osm procent peněz víc než letos. Vláda původně počítala s navýšením sumy o šest procent. Platové tarify ale neporostou plošně. A vláda chce o navýšení ještě jednat s odbory. Šéf odborů Josef Středula to označil za dobrý základ. Státní úřady by pak od ledna měly zrušit 1327 pracovních míst.

Tento článek je více než rok starý.

Video Praha (Aktualizováno: 14:05 29. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Suma na platy by se měla proti původnímu návrhu zvýšit o tři miliardy korun, uvedl místopředseda vlády, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček z ČSSD. Původně kabinet podle propočtů ministerstva práce a sociálních věcí počítal s částkou 22,3 milirady korun.

Redukce státní správy? ‚Deset procent, ale neříkejme tomu 45 tisíc míst, nemám to spočítané,‘ říká Schillerová

Číst článek

Hamáček již dopoledne uvedl, že ministerstvo financí přidá na platy oproti původnímu návrhu „dost podstatně“.

„Rámcová dohoda existuje. Z pohledu ČSSD je to dobrá dohoda. Je to dobrá zpráva pro všechny zaměstnance ve veřejné sféře. Dojde k navýšení prostředků na platy oproti původnímu návrhu ministerstva financí, a to dost podstatným způsobem," prohlásil.

„Víceméně jsme se domluvili na kompromisu, který rezultuje do průměru asi osm procent s tím, že je to podle jednotlivých profesí," uvedl premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Většině pracovníků by se platové tarify měly zvednout o čtyři procenta. Vojákům a policistům pak o dvě procenta a k tomu by měli mít víc financí na rizikový příplatek.

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Ministr zdravotnictví krok kritizuje

Číst článek

„Každý by měl dostat aspoň 2000 korun měsíčně," dodal Babiš. Navýšení u jednotlivých profesí chce vláda v pátek projednat s odbory. 

Ministři za ANO ve středu dopoledne novinářům řekli, že trvají na zohlednění zásluhovosti při navyšování platů.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula označil koaliční dohodu o zvýšení platů za racionální základ pro dohodu vlády s odbory. Návrh navýšení si podle něj musí odbory nejprve prostudovat. 

Není to jen otázka tří miliard. Je to ale racionální návrh a může to být cesta k dohodě, kterou je možné najít velmi rychle," řekl Středula.

Kabinet ale kritizoval za průtahy při vyjednávání. „Žádali jsme o jednání v polovině března. Vládě trvá pět měsíců, aby tento návrh sestavila. Je to skutečně výkon. Už jsme se mohli dohodnout dávno," dodal.

Průměrný plat 32 725 korun

Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo letos v prvním čtvrtletí ve veřejném sektoru 682 500 lidí. Dostávali plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění.

Průměrný plat ve veřejném sektoru činil v prvním kvartále 32 725 korun. Meziročně se zvedl o 14,2 procenta. Polovina lidí vydělávala přes 30 623 korun.

Sumy určené na platy ve veřejné sféře zahrne návrh rozpočtu, který chce ministryně financí Alena Schillerová za ANO poslat do připomínkového řízení do konce tohoto týdne. Schvalovat by ho pak menšinové vláda měla 19. září.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů by měli o rozpočtu jednat na tripartitě 24. září. Do konce podzimního měsíce pak musí kabinet poslat návrh zákona o státní pokladně sněmovně.

Propouštění ve státních úřadech

Státní úřady a organizace by měly v rámci takzvaného systematizace od příštího roku zrušit 1327 míst, z toho 281 míst je obsazených. Rozpočet by tak měl uspořit 1,244 miliardy korun.

Nejvýraznější pokles míst by v procentuálním vyjádření měl podle premiéra Andreje Babiše nastat u ministerstva spravedlnosti. „Debata bude určitě pokračovat. Myslíme si, že státní správa má rezervy,“ dodal Babiš.

Ministerstvo financí plánovalo v prvním návrhu rozpočtu zrušit neobsazená tabulková místa v celkovém počtu 2221. Ušetřit se tak mělo podle propočtů 3,4 miliardy korun.

Podle dostupných údajů od resortu financí letos ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají 453 400 lidí. Nejvíce je učitelů, a to 167 tisíc. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 64 tisíc.

Následují příslušníci ozbrojených složek, jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 55 tisíc. Vojáků je necelých 25 tisíc. Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva v rozpočtu vyčleněny peníze. Všechna místa ale nemusí být obsazena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme