Platby za přítomnost osoby blízké u porodu jsou podle Šabatové protiprávní

Zákon umožňuje nastávajícím matkám, aby si k porodu vzaly partnera nebo třeba sestru. V některých porodnicích si ale za přítomnost této blízké osoby účtují poplatky převyšující i tisíc korun. To je ovšem podle názoru veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové protizákonné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto)

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Ombudsmanka se zastala Ludmily Benešové, která před dvěma lety rodila ve Fakultní nemocnici Brno. Žena měla u porodu partnera a dulu, za což jí nemocnice naúčtovala 1500 korun.

„Veřejná ochránkyně práv konstatovala i ve zprávě, že oprávněnost nákladů je. Nicméně muselo by to být nějak definováno zákonem,“ upozornil právník z kanceláře ombudsmanky Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ombudsmance Šabatové se nelíbí poplatky za přítomnost osoby blízké u porodu

Nemocnice se hájí tím, že přítomnost dalších osob u porodu má vliv na provoz i přijatá hygienická opatření.

„S narušením provozu vznikají naší nemocnici zvýšené náklady, které jsou spojeny s přítomností. Myslím tím náklady na jednorázové oblečení, na praní prádla, na hygienické prostředky, případně občerstvení a především edukaci osob,“ vysvětlila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

To, že porodnice poplatky vybírat mohou, potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Musí prý ale jednoznačně prokázat, za co je po nastávajících rodičích chtějí.

Ministerstvo zváží další kroky

Resort teď bude podle mluvčí Štěpánky Čechové vyžadovat po podřízených nemocnicích bližší informace, například co se týče výše poplatků.

„Podle toho, co dostaneme za odpovědi, posoudíme, zda bude třeba nějakým způsobem tyto náklady korigovat, vydávat metodický pokyn a podobně,“ dodala Čechová.

Právník Ondřej Dostál upozornil, že záleží případně na soudech, jak se po vyjádření veřejné ochránkyně práv postaví k otázce poplatků.

„Názor paní ombudsmanky je přínosný v tom, aby se nemocnice skutečně řádně zamyslely, proč chtějí zrovna ty částky, které chtějí, zda nechtějí příliš vysoké částky, zda skutečně chtějí pouze částky, které pokrývají skutečné náklady,“ uvažuje.

Brněnská fakultní nemocnice je přesvědčená, že poplatky za přítomnost u porodu vybírá oprávněně. Požadovat je proto bude i nadále.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme