Platby za zdravotní péči vzrostou v prvním pololetí jen o tři procenta

Zvýšení cen zdravotní péče v prvním pololetí příštího roku o pouhá tři procenta podle ministra zdravotnictví Davida Ratha nijak nezhorší podmínky v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Ty měly přitom letos až třináctiprocentní navýšení. Rath to řekl po jednání se zástupci nemocnic, lékařů a pojišťoven. Reagoval tak na obavy Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje i řadu léčeben.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Podle představitelů asociace bude zvýšení plateb o tři procenta v praxi znamenat omezení péče o nejstarší, bezmocné a chronicky nemocné občany. To ale ministr Rath odmítá.

"To je naprostý nesmysl a patří to do stejné kategorie, jako že zlevnění léků pro pacienty povede k bankrotům lékáren. To jsou prostě výkřiky, které jsou určitým koloritem bojů o peníze z koláče všeobecného zdravotního pojištění, ale ve finále třeba na tom dnešním jednání více méně všichni deklarovali, že chápou tu situaci a že v rámci daných mantinelů a možností je to maximum možného," řekl po schůzce Rath.

Navýšení plateb pro první pololetí příštího roku stanoví vyhláška, kterou ministr zdravotnictví podepsal minulý týden. Týká se nejen léčeben, ale i poskytovatelů akutní péče, tedy všech zdravotnických zařízení. Ministr zdůrazňuje, že dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny překročil 14 miliard korun, takže podle něj více peněz nikdo dostat nemůže.

Spokojeni s takzvanou úhradovou vyhláškou nejsou praktičtí lékaři. Podle nich norma tvrdě omezuje předepisování léků a některých výkonů. Jak řekl v České televizi šéf Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek, týká se to i laboratorních a rentgenových vyšetření.

"Pacient si musí uvědomit, že jestliže lékař mu předepíše jakýkoli recept, který vyjde už nad limit, který máme stanovený vyhláškou, tak celou cenu toho léku zaplatí ze svého," varuje Jelínek.

Jana Petrová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme