Platební karta přežije silný mráz, horkou vodu i přejetí autem

Platební kartu má v peněžence téměř každý. Asi málokdo by ale čekal, co všechno zdánlivě obyčejný kus plastu vydrží – přežije například rychlé výkyvy teplot i vaření ve slané vodě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreditní karta

Kreditní karta | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Zkoušel jsem, co ta platební karta vydrží – kartu jsem zmrazil, pak prudce rozmrazil, polil ji horkou vodou, vařil jsem ji 10 minut v roztoku soli,“ popisuje testování odolnosti karet šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal.

Kvalita karet ho překvapila: „S výjimkou jednoho případu i po těchto ne zrovna citlivých crashtestech všechny karty fungovaly včetně magnetického proužku.“

Obecně deklarovaná životnost karet při běžném používání je dva roky, u těch kvalitnější až tři. Samotný plast by měl vydrž až 10 tisíc ohybů, bezchybnou funkčnost karet zaručují jejich výrobci od -20 do +50 stupňů Celsia. Problém je ale spíš ve vrchní barevné vrstvě ze slídy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky testování odolnosti platebních karet shrnuje redaktorka Alžběta Havlová

„Držím v ruce vzorek typické karty české banky – na levé straně rohu už se začíná slída odloupávat a pokud budu tu kartu používat intenzivněji, časem slída z té karty sleze,“ ukazuje Dalibor Chvátal.

Jsou banky, které nefunkční kartu automaticky vymění bez dalších poplatků. Jiné si ale naúčtují peníze navíc, protože karta má oficiálně ještě fungovat. Dalším problémem bývá magnetický proužek. Někdy se stane, že obchodník má problém ho načíst.

„Magnetický proužek většinou slouží hlavně k tomu, abyste kartu vložili do bankomatu. Čip bude fungovat vždycky, takže pokud je obchodník vybaven čipovým terminálem, tak přestože magnetický proužek nebude fungovat, tak na tom čipovém terminálu zaplatím,“ vysvětluje autor testu. Může se prý ale stát, že karta nebude fungovat v bankomatu ani ve čtečce u vstupní zóny do banky.

Časem se také stává, že přestává být čitelné jméno držitele karty. Dalibor Chvátal varuje, že pokud má obchodník jakékoli pochybnosti o původu karty, je dokonce jeho povinností ji zabavit.

„Obchodníci mohou mít dokonce i motivační program ze strany zaměstnavatele nebo banky – pokud zabaví kartu, která je podezřelá nebo dokonce hlášena jako ukradená, může za to dostat finanční odměnu. Pokud by to neudělal a po té transakci by vznikly důvodné pochybnosti, že karta nebyla v pořádku, tak to obchodník bude muset zaplatit,“ dodává šéfredaktor serveru Měšec.cz.

Pokud je karta od začátku nekvalitně vyrobená, nepomůže prý ani její nošení ve speciálním obalu. Jak ale ukázal test, karty jsou překvapivě odolné i proti hrubšímu zacházení.

Alžběta Havlová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme