Platforma Stop vládě vyzvala na ‚tristeningu‘ kabinet k odchodu

Na tristening přejmenovali organizátoři dnešní akci, na které se podílejí společně s odbory i další uskupení spojená pod hlavičkou platformy Stop vládě. Chtějí tak upozornit, že chystané reformy považují za tristní a se svým názorem se snažili seznámit veřejnost před ministerstvy školství a kultury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blokáda ministerstev školství a kultury | Foto: Filip Jandourek

Mimo jiné nabízeli k podpisu petici, která vyzývá k odchodu celý kabinet. Podobně chtějí aktivisté vystoupit i před dalšími úřady.

„Po ministerstvu školství a po kultuře nás čeká ministerstvo zdravotnictví, čeká nás ministerstvo práce a sociálních věcí a konečným, posledním připravovaným ministerstvem je ministerstvo financí,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

Dodala, že každá z připravovaných akcí bude mít trochu jiný charakter, což je dáno i tím, že gestorem každé z akcí je jiný subjekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová a politolog Lukáš Jelínek mluví o protestech platformy Stop vládě ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„4. června připravuje akci Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ve spolupráci se Svazem pacientů a Lékařským odborovým klubem a pojmou ji zase po svém,“ upřesnila Radka Sokolová.

Výraznější protest plánují odbory na podzim.

„Naším cílem ale není demonstrovat, protestovat a stávkovat, naším cílem je zastavit reformy,“ řekla Radka Sokolová.

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie považuje za klíčové, že tyto akce pomáhají uvolnit určité napětí ve společnosti. Určitá frustrace je podle něj celkem zřejmá i těm, kteří jinak nepodporují odborářské protesty a nejrůznější odborářské projekty.

„Když si uvědomíme, že jsme svědky nejenom reforem, které neprocházejí širokou diskusí, ale že jsme svědky i škrtů v době, kdy zároveň vyplývají – dejme tomu – informace na povrch o tom, jak jsou štědře odměňováni někteří nejbližší spolupracovníci ministrů, a dokonce ještě úřady tyto informace tají před médii a podobně, tak si myslím, že jakékoliv uvolnění společenského přetlaku – ať už formou demonstrace, petice, happeningu nebo nějaké okupační stávky – je na místě,“ uvedl Lukáš Jelínek.

Pak už podle jeho slov záleží jenom na úřednících a politicích, jak se k takové akci postaví. V této souvislosti pochválil dnešní reakci ministra školství Petra Fialy, který s protestujícími komunikoval.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme