Platit dvojnásobek za vodu? Neúnosné, odmítá zdražení od armády město Libavá

Obyvatelé Libavé na Olomoucku museli zavést úsporný režim s pitnou vodou. Armáda jim totiž zdvojnásobila cenu za dodávky vody. Za kubík zaplatí 135 korun. Pro řadu místních je ale cena neúnosná. Město proto usiluje o její snížení. Libavá leží uprostřed výcvikového prostoru, a cenu vody tak stanovuje armáda.

Libavá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda | Zdroj: Pixabay

Pavlína Lišková má v Libavé malé kadeřnictví. Otevřela si ho po rodičovské dovolené před pěti lety. Vybudovala si klientelu a doteď se díky tomu zvládla uživit. Dvojnásobné zdražení vody ale všechno změnilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Platit dvojnásobek za vodu? Neúnosné, odmítají zdražení od armády obyvatelé Libavé. Téma pro Lenku Kratochvílovou

„Nejde to. Hlavu musím zákaznicím umýt před barvením a po něm nebo i když se jde někdo nechat ostříhat. Když budu platit za vodu 135 korun, tak nemám šanci,“ vysvětluje.

Kadeřnictví je jediné v okruhu třiceti kilometrů. Jezdí sem i pan Mirek z Moravského Berouna. Za vodu tam platí o polovinu méně než v Libavé. „Platím kolem 70 korun, nevím přesně,“ potvrzuje.

Majitelem a provozovatelem vodovodu na Libavé je armáda. Určování cen je tedy výhradně v její pravomoci. „Obec kupuje pitnou vodu od AS-PO (Armádní Servisní, příspěvková organizace, pozn. red.),“ upřesňuje nezávislá starostka Libavé Štěpánka Tichá. „A největší náklad ceny je náklad vody,“ doplňuje.

Aby ušetřila náklady na úpravu vodu, propustila starostka jednoho ze zaměstnanců obecní čističky. Teď žádá armádu o slevu na dodávky vody. A možná uspěje, potvrzuje mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

„Cena je kalkulací stanovenou nebo navrženou v tuto chvíli. Nicméně do města Libavá se chystáme v půlce listopadu. A jsme připraveni o této částce ještě s paní starostkou jednat,“ upřesňuje Zechmeisterová. „Uvidíme, jak to bude při konečném vyúčtování v březnu,“ uzavírá starostka Tichá.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme