Platit za obyčejné plomby by mohli jen ti, kteří nechodí na prevenci

Třicet tisíc korun za zub, i to je realita v českých stomatologických ordinacích. A lepší plomba, kterou nehradí pojišťovna, může stát i několik tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U zubaře

U zubaře | Foto: manželé Stillerovi

Debatu o tom, kolik dáme za stomatologické ošetření, nedávno opět oživil návrh ministra zdravotnictví, aby si pacienti platili navíc i obyčejné plomby. Jedna by vyšla minimálně na čtyři stovky.

Viceprezident České stomatologické komory Jan Černý vysvětlil, v čem jsou její nevýhody.

„Je to takzvaný nedávkovaný amalgám, který se připravuje v zubní ordinaci. Není z továrny přesně nadávkován, čili v tom je jeho rozdílnost oproti kvalitnější výplni. Rozhodně to není materiál, který by byl nebezpečný zdraví nebo životu nebo který by pacienta nějak ohrožoval, ale liší se právě kvalitou přípravy,“ uvedl.

Bylo by také možné, aby platili jen ti, kteří nechodí na prevenci. Jan Černý ale upozornil na omezenou kapacitu ordinací.

„Jestliže by zdravotní pojišťovny, ministerstvo nebo stát zákonem nebo vyhláškou vyhlásil nějaké takové opatření, potom je potřeba vědět, že všichni občané se také dostanou pravidelně dvakrát do roka nebo jednou do roka na preventivní prohlídku, jak by ty podmínky zněly,“ řekl Jan Černý.

Dodal, že se obává, že v současné situaci ne ve všech regionech České republiky by to bylo možné splnit.

Nutná změna legislativy

Navíc k tomu, aby si pacienti platili obyčejné zubní plomby, by se musela změnit legislativa. Není jasné, jestli by to zákonodárci podpořili.

Většina lidí platí u zubaře už teď, někdy i desítky tisíc korun třeba za zubní implantáty. Jihlavská lékařka Taťána Vrbková připomíná, že pravidelné preventivní prohlídky šetří pacientům nejen zuby, ale i peněženku.

„Prevence je to jediné, co jim odhalí ten kaz. Takže prevence je podle mě velmi důležitá, a pokud se člověk bude preventivně správně starat o svůj chrup, potom nebude muset vynakládat ani prostředky na opravu chrupu, protože nebude nutná,“ uvedla.

Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme