Platové tarify se pro příští rok nezvýší, uvedl Jurečka. ,Selhání sociálního dialogu,‘ zní z odborů

Vláda zatím nepočítá s navýšením platových tarifů ve veřejném sektoru pro příští rok. Na případném přidání pro různé profese by se měli dohodnout odboráři přímo s jednotlivými ministry. Resorty by případně na odměňování v roce 2024 mohly využít peníze ze svých rozpočtů, které neutratily letos. Novinářům to v pátek po jednání se zástupci odborových svazů veřejné sféry řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka

Ministr zopakoval, že kabinet v připravovaném rozpočtu na příští rok počítá se snížením sumy na platy o dvě procenta | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Jurečky by se pak do konce října mohlo uskutečnit jednání lídrů koaličních stran s předáky, kde by se postup při odměňování dohodl.

Odbory poukazují na reálný pokles výdělků. Žádají růst platových tarifů o deset procent. Zůstávají ve stávkové pohotovosti. Řekl to předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Budu chtít, abychom se nad tématem potkali nejpozději do konce října, abychom na jednání s odbory byli jako představitelé koaličních stran a záležitost (zvýšení výdělků) dohodli a uzavřeli, abychom viděli, jaká je ta konkrétní strategie a co lidé v jednotlivých resortních organizacích a na jednotlivých resortech mohou v roce 2024 očekávat,“ uvedl Jurečka.

O udržení valorizace platů učitelů pochybuji, říká pedagožka. Poslankyně ale věří, že se to podaří

Číst článek

Ministr zopakoval, že kabinet v připravovaném rozpočtu na příští rok počítá se snížením sumy na platy o dvě procenta. Ve svém resortu chce navýšit výdělky díky odměnám a snížení počtu pracovníků. Volná místa se neobsazují. Odměny se mají rozdělovat podle výkonu.

„Je velmi důležité, aby zástupci jednotlivých odborů mluvili s ministry. Každý z nás ministrů v tento okamžik ví velmi přesně, jakou má celkovou výši své rozpočtové kapitoly... Jedna věc je konkrétní číslo napsané v rozpočtu. Pak jsou tady ještě takzvané nespotřebované nároky, které se zapojují do výdajů v dalším roce,“ řekl ministr.

Nesouhlas odborů

Odboráři by měli dostat od ministerstva práce údaje o vývoji výdělků v jednotlivých oborech za poslední roky i letošní první pololetí. Podle Jurečky k vyplacení vyšších výdělků není zvednutí tarifů potřeba. S tím odboráři nesouhlasí.

Přibývá zaměstnanců ve finanční tísni. Až čtvrtina by nezaplatila nečekaný výdaj 13 tisíc korun

Číst článek

„Budeme trvat na tom, aby se navyšovaly tarify. Náš požadavek je růst o deset procent nominálu v tarifní oblasti,“ uvedl Středula.

Svazy zůstávají ve stávkové pohotovosti, soustředit se chtějí na jednání s ministry. Poukazují na pokles reálných příjmů pracovníků veřejného sektoru od loňska do příštího roku, a to podle jednotlivých profesí za tři roky zhruba o pětinu.

Odborová centrála ale počítá s vyšší inflací než ministerstvo financí. To v srpnové predikci očekává pro rok 2024 míru inflace 2,8 procenta, odbory odhadují šest procent. Odbory varují také před úbytkem pracovníků a omezením služeb státu.

Předáci o jednání o úpravě platů žádali vládu v květnu. Podle Středuly se první schůzka uskutečnila až v pátek, tedy čtyři dny před pondělním jednáním tripartity o rozpočtu a necelý týden před středečním hlasováním vlády o podobě rozpočtového zákona.

„Považujeme to za selhání sociálního dialogu,“ řekl šéf odborů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme