Platy některých zaměstnanců ve školách podle odborů klesly až o 35 procent

Někteří správní a provozní zaměstnanci škol měli za leden až o 35 procent nižší plat. Školské odbory se bouří, protože vláda avizovala jen desetiprocentní ztrátu na výplatních páskách. Odboráři proto žádají ministra školství i celou vládu o řešení situace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd | Foto: Tomáš Adamec

Ačkoliv od ledna měly klesnout platy státních zaměstnanců o deset procent, v některých školách údajně toto snížení činí až 35 procent. Důvodem jsou podle místopředsedkyně odborů Markéty Vondráčkové změny v systému rozpočtu pro školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem platů na školách sleduje reportérka Klára Bílá

Ve školství pracuje zhruba 66 tisíc nepedagogických pracovníků, mezi nimi školníci, kuchařky a jiní správní nebo provozní zaměstnanci. Jejich průměrná mzda loni byla 14.500 korun.

Podle prvních informací některým zaměstnancům ve školství klesají platy o 20 až 35 procent.

Srovnáním platových výměrů jedné z vedoucích kuchařek na nejmenované škole za loňský rok a letošní leden to doložila Dagmar Čáslavová, předsedkyně provozních a správních zaměstnanců školských odborů:

„Byla v šesté platové třídě, měla celkový plat 15.750 korun. Teď mám platový výměr z 1. 2. 2011, zůstává platová třída, ale plat klesá na 12.490 korun. Čili má ponížení platu o 3260, což dělá 34 procent.“

Podle odborů může za pokles změna systému

Podle místopředsedkyně odborů Markéty Vondráčkové za tak razantní snížení platů může změna systému, který zavedlo ministerstvo školství. Školy totiž nedostávají peníze na zaměstnance celkem, ale na učitele a ostatní zaměstnance zvlášť.

„Pan ministr získal 2,1 miliardy navíc, které chtěl ohlídat, aby opravdu šly pedagogickým pracovníkům. To bylo ohlídané tím, že jsou dané do tarifu, ale ještě v loňském roce šel na školu jeden balík peněz, z kterého pan ředitel financoval jak pedagogické pracovníky, tak nepedagogické,“ uvedla Vondráčková.

To, že hrozí pokles platů u ostatních zaměstnanců ve školství, potvrzuje i ředitelka pražské Základní škola Na Smetance Hana Vítová.

„Bylo možné dorovnávat platy z celkového rozpočtu, což potažmo můžeme laicky říct, že třeba z peněz pro pedagogické pracovníky, a toto už letos není možné. Takže může se to samozřejmě při tom, jaký stav je na školách, stát,“ řekla Vítová.

Ministerstvo školství nesouhlasí

Ministerstvo školství s tím ale nesouhlasí. Krajské úřady mají podle resortu pro nepedagogické pracovníky zhruba 95 procent loňských prostředků. Při dobrém rozdělení by tedy nemělo docházet k tak velkým změnám.

Pokud se objeví případy, že by platy klesly o více než 10 procent, škola se má obrátit na příslušný krajský úřad, který jí musí nabídnout řešení.

Školy se svůj rozpočet dozví až v dubnu, až pak tedy podle úřadu mohou ředitelé škol skutečně odpovědně prohlásit, o kolik peněz méně pro nepedagogické pracovníky mají.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme