Platy nepedagogů se nesníží, učitelé navíc dostanou 4 miliardy

Platy nepedagogických pracovníků se příští rok nesníží a učitelé navíc dostanou 4 miliardy. Garantoval to ministr školství Josef Dobeš po dnešní schůzce s odboráři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš | Zdroj: ČTK

Jejich šéf František Dobšík tuto garanci přivítal.

"Je to dobrá zpráva. My jsme chtěli, abychom to měli černé na bílém. Máme to tedy garantováno ústy pana ministra na celostátním shromáždění a můžeme to tedy za černé na bílém považovat," řekl a doplnil:

"Opravdu nebudeme muset vyvolávat sociální neklid kvůli nepedagogickým pracovníkům a ta garance, co se týká pedagogických pracovníků, považujeme ji také za velmi vážnou a budeme určitě v tomto ministerstvo školství podporovat, aby návrhy, které bude předkládat, ve vládě uspěly."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministra školství Dobeše s odbory sledovala reportérka Klára Bílá

O tom, jak se peníze mezi učitele rozdělí, se bude podle Dobeše ještě jednat.

"Jestli to přijde do osobního hodnocení a bude to plně v kompetenci ředitelů, nebo se pokusíme i o nějaký vázaný model, ale v tuhle chvíli je to předčasné, to dále rozebírat, ale chceme tyto prostředky efektivně a spravedlivě rozdělit," řekl Dobeš po jednání Radiožurnálu a doplnil:

"Jestliže vláda pro rok 2011 dala dvě miliardy na začínající učitele, kteří dneska začínají s dvaceti tisíci, tak teď cítíme spravedlivé, a to, abychom snížili napětí v tom sboru, ocenit ty kvalitní a dobré učitele a zkušené."

Ušetříme na byrokracii

Ministr chce 700 milionů pro nepedagogy ušetřit na výdajích investic nebo snížením byrokracie. Ve svém úřadě propustí 23 procent zaměstnanců.

"Je to dík panu ministru financí Kalouskovi, který mi umožnil předfinancovat část věcí z úspor v roce 2011. To mi umožní pro příští rok se trochu nadechnout. Pak další část je ještě větší říznutí byrokracie, a pak snížím nutné investice ve svém resortu a tak dostanu 700 milionů," upřesnil Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl předseda školských odborů František Dobšík

Další peníze vezme školákům v prvních třídách na takzvaném pastelkovném, přijdou o 85 milionů korun.

Radek Pavlovič, Jan Richter, Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme