Platy pilotů se zvýší o 30 procent

Cestující, kteří plánovali let s Českými aeroliniemi, dnes odletí bez problémů. Piloti totiž odvolali stávku i stávkovou pohotovost. Po čtrnáctihodinovém maratonu jednání jim České aerolinie slíbily zvýšení platů zhruba o třicet procent. Průměrná mzda pilotů ČSA se tak zvedne na více než 70 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohodu se podařilo uzavřít krátce před půlnocí. Zástupce pilotů Dušan Horák Radiožurnálu potvrdil, že obě strany došly ke kompromisnímu řešení a dohodly se, což znamená, že stávkový výbor stávku odvolává.

Kompromisní dohoda předpokládá, že management Českých aerolinií uspoří na počtu pilotů - přijme jich méně, než se předpokládalo, a také na růstu tarifních mezd. Letci naopak vydělají na zavedení výkonové složky, která bude vázaná na počet odlétaných hodin. ČSA upraví také podmínky pro odškodnění v případě úmrtí pilota. Podle prezidenta ČSA Miroslava Kůly bude dohoda s piloty pro společnost znamenat nárůst mzdových nákladů ročně o sto milionů. Vedení aerolinií celý včerejší den říkalo, že nehodlá slevit z maximální možné nabídky, která platy pilotů posouvala o 26 procent nahoru. Piloti zase nechtěli ustoupit ze svých 37 procent. Nakonec se jejich názory sblížily a poslední nabídky se potkaly přesně uprostřed. Odboráři už o dalších nátlakových akcích neuvažují. Výsledek složitých jednání prý uspokojuje všech 88 procent pilotů, kteří se chtěli do stávky zapojit. Podle Dušana Horáka budou piloti respektovat dohodnuté zvýšení mezd až do konce března 2003, kdy končí kolektivní smlouva.

Lenka Rákosová, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme